AİHM, Kırım davasında aldığı kararı bugün açıklayacak

Haberler
E. K.
14 Ocak 2021, 13:02
E. K.
14 Ocak 2021, 13:02

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ukrayna’nın Rusya’ya karşı işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerine dair açtığı davaya ilişkin kararı bugün açıklayacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Ukrayna’nın Kırım ile ilgili Rusya aleyhine açtığı davada, Büyük Dairenin kararını bugün açıklayacak. Karar, Strazburg’da Türkiye saati ile (TSİ) 12.00’de başlayan duruşmada verilecek.

AİHM’den konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Ukrayna yönetimi, 27 Şubat 2014 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu’nun, Ukrayna’nın ayrılmaz bir parçası olan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kentini kontrol ettiğini savunuyor. Yarımadada kendi yargı yetkisini kullanması, Sözleşmenin birçok kez ihlaliyle sonuçlanmıştır. Yönetime göre, bu ihlaller Rusya Federasyonu’nun yürüttüğü genel idari faaliyetler sonucu meydana geldiler.” ifadelerine yer verilmişti.

İKİ DAVA OLDUĞU DUYURULDU

Mahkeme, söz konusu davanın Ukrayna’nın Rusya’ya karşı 13 Mart 2014’te ve 26 Ağustos 2015’te açtığı iki davadan oluşturulduğunu ve Kırım ile Donbas’taki olaylarla ilgili olduğunu duyurdu. Ayrıca iki dava, 11 Temmuz 2018 tarihinde “Ukrayna Rusya’ya karşı (Kırım)” isimli yeni bir çatı dava ile birleştirildi.

7 BİNDEN FAZLA DAVA İNCELENİYOR

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı devlet düzeyinde açtığı davalar dışında AİHM’de Kırım’ın Rus işgali ve Ukrayna doğusundaki silahlı saldırganlığı bağlamında 7 binden fazla bireysel dava inceleniyor.