Ahtem Çiygöz: Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşları, Kırım Platformuna büyük umutlar bağlıyor

Haberler
Anife Bilal
24 Ağustos 2021, 15:55
Anife Bilal
24 Ağustos 2021, 15:55

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının, Kırım Platformunun faaliyetlerini dikkatle takip ettiğini ve ona büyük umutlar bağladığını ifade etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Kırım Platformu Açılış Zirvesini değerlendirdi. Kırım Haber Ajansı muhabirine, dün açıklamalarda bulunan Çiygöz, “Kırım, Kırım Platformu girişimine yanıt verdi; çeşitli yerlerde yarımadada platforma destek veren yazılar yazıldı. Bizi duydular. Ayrıca bugün bizimle burada soydaşlarımız bulunuyor” diye konuştu.

KIRIM TATAR HALKINA UYGULANAN BASKI DİLE GETİRİLDİ

Kırım Platformunun, Kırım konusunu tekrar uluslararası gündeme taşımak ve yarımadayı işgalden kurtarmaya yönelik çabaları birleştirmek için oluşturulduğunu vurgulayan Çiygöz, “Zirvede cumhurbaşkanları, bakanlar, büyükelçiler konuştu, hepsi ilhakı tanımadıklarını vurguladı, çoğu Kırım Tatar halkına uygulanan baskıları dile getirdi” dedi.

“ÖZGÜRLÜK ÇOK ÖNEMLİ”

Kırım Tatarlarının statüsü ile ilgili yasaların kabul edilmesinin Kırım’ı işgalden kurtarılması için çok önemli bir rol oynadığını belirten KTMM Başkan Yardımcısı, “Kırım’ın yerli halkı vardır; Kırım Tatarları. Bu halk Kırım’ın geleceği ile ilgili karar alma hakkına sahip. Kırım Tatarları, Ukrayna ile olmak istiyor. Ayrıca Kırım’da yaşayan etnik Ukrainler ve diğer milletlerin temsilcileri de Ukrayna döneminde olan özgürlüğü seçti. Ve bu insanlar özgürlüğün geri gelmesini bekliyor çünkü özgürlük çok önemlidir.” diye vurguladı.

Ayrıca Çiygöz, Ukrayna Parlamentosunun önümüzdeki oturumla Kırım Tatar halkının statüsü ve Kırım ile ilgili Anayasa değişikliklerine dair yasa tasarıların kabul edileceği konusundaki umutları dile getirdi.