ABD, KTMM Başkan Yardımcısı Celal ve diğer Kırım Tatarlarının serbest bırakılmasını talep etti

Haberler
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 11:36
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 11:36

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rus işgali altında bulunan Kırım’da, alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını serbest bırakma çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 5 Eylül’de yayımladığı yazılı açıklamada, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, 3-4 Eylül’de yasa dışı olarak alıkoyduğu KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını serbest bırakmasını talep etti. Açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“ABD, Kırım’da işgalci yönetim tarafından, 4 Eylül’de KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve 45’e yakın Kırım Tatarının alıkonulmasını kararlılıkla kınıyor. Rus işgalci yönetimini onları derhal serbest bırakmaya davet ediyoruz.”

Bakanlık, Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhak girişimlerine karşı çıktığı için Kırım Tatar Milli Meclisine baskı uygulamayı sürdürdüğünü vurguladı.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da,  3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Alıkonulanların akrabaları ve aktivistler alıkonulan Kırım Tatarların bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandı. İşgalci güçler açıklama yapmak yerine Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek, yaşlılar ve kadınlar dahil yaklaşık 40 kişiyi alıkoydu, bir Kırım Tatarını da darp etti. Gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, KTMM üyesi Lemmar Yunusov, eski siyasi tutsak Kazim Ametov de yer aldı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi. 5 Kırım Tatarının bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.