ABD, Kırım yaptırımlarının işgal sona erene kadar devam edeceğini bildirdi

Haberler
Anife Bilal
19 Şubat 2021, 19:26
Anife Bilal
19 Şubat 2021, 19:26

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kırım’ın işgaline ve Karadeniz ile Azak Denizi’ndeki saldırganlığa son vermesi için Rusya’ya çağrıda bulundu. Ayrıca Rusya’nın 7 senedir Kırım Tatarları, etnik Ukrainler başta olmak üzere işgale karşı çıkan kişilere baskı uyguladığı vurgulandı.

ABD’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi Yardımcısı Courtney Austrian, dün düzenlenen AGİT Daimi Konseyi toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, Rusya’dan Kırım’ın işgaline ve Karadeniz ile Azak Denizi’ndeki saldırganlığına son vermesini talep etti. Rusya’nın Kırım Tatarlarına karşı uyguladığı baskılara dikkat çeken ve ABD’nin Ukrayna’ya destek vermeye devam ettiğini belirten Austrian, Kırım yaptırımlarının, Rusya Kırım’ı terk edene kadar uygulanmaya devam edeceğini vurguladı.

Courtney Austrian, işgale karşı çıkan Kırımlıların baskıya maruz kaldığını belirterek, “Rus işgalini başlatan ‘yeşil adamlar’, 7 yıl önce 27 Şubat’ta, ilk kez Kırım Yarımadası’nda görüldü. Son yedi yıl boyunca Rusya, Kırım Tatarları, etnik Ukrainler ve işgale karşı çıkan diğer muhaliflere baskı uyguluyor. Rus işgalci yönetimi Moskova’ya karşı çıkmaya ve onun baskıcı yöntemlerini eleştirmeye cesaret edenleri kovuşturuyor, gözaltına alıyor ve tutukluyor. Kremlin, binlerce genç Kırımlıyı kendi ordusunda askerlik yapmaya zorluyor ve askerlik yapmaya reddedenlere karşı baskı uyguluyor.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM YAPTIRIMLARI, İŞGAL SONE ERENE KADAR DEVAM EDECEK”

ABD’nin Ukrayna toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına destek verdiğini hatırlatan ABD Temsilcisi, “Kırım’ın sözde ilhakını tanımıyoruz ve hiçbir zaman tanımayacağız…Kırım yaptırımları, Rusya yarımadayı Ukrayna’ya iade edene kadar uygulanmaya devam edecek.” dedi.