ABD, Kırım Tatar Sürgünün 77. yıl dönümü kapsamında anma mesajı yayımladı

Güncel
Ozan Barış Erim
18 Mayıs 2021, 18:57
Ozan Barış Erim
18 Mayıs 2021, 18:57

ABD’nin Kıyiv Büyükelçiliği,  Kırım Tatar Sürgününün 77’nci yıldönümüne ilişkin bir mesaj yayımladı. Büyükelçilikten konu ile ilgili yapılan açıklamada, Kırım Tatarlarının günümüzde Rus yetkililer tarafından tutuklanmalarından endişe duyulduğu belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kıyiv Büyükelçiliği Kırım Tatar Sürgününün 77. yıl dönümü kapsamında bir anma mesajı yayımladı. Konu ile ilgili Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Kırım Tatarlarının Sovyet rejimi tarafından anavatanlarından sürgün edilişinin 77. yıldönümünde ızdırap çekmiş olanları hatırlıyor ve direnişlerini kutluyoruz. Kırım Tatarlarının günümüzde Kırım’da ‘Rus yetkililer’ tarafından hedef alınmaları ve tutuklanmalarından endişe duymaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.