ABD'den Rusya’ya: Kırım'ın işgalini sona erdirme zamanı geldi

30 Mayıs 2020, 19:53

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi James Gilmore, Viyana’da düzenlenen AGİT Daimi Konseyinin toplantısında Rusya’nın sürdürdüğü uluslararası insancıl hukuk ihlallerini anlattı

Konuşması sırasında Gilmore, yeni tip koronavirüs KOVİD-19 salgınına rağmen Rusya’nın ihlallerinin azalmadığını kaydetti. Bununla birlikte ABD temsilcisi Donbas ve Kırım’ın işgalinden Ukrayna’nın değil Rusya’nın sorumlu olduğunu vurgularken, “Moskova bu çatışmada rolünü elinden geldiği kadar gizlemeye çalışırken, (ona bağlı) güçler Ukrayna’nın doğusunda AGİT Ukrayna Özel Gözetim Misyonu’nun faaliyetini kısıtlıyor.” diye bildirdi. 

Gilmor ayrıca, Rusya’nın Kırım Tatarlarına yönelik devamlı baskılarından endişe duyduğunu da ifade etti.

“ONLARCA KIRIM TATARI DİNİ HAKLARINI YERİNE GETİRDİĞİ İÇİN, ‘TERÖRİST VE AŞIRILIK YANLISI’ OLARAK NİTELENDİRİLEREK HAPSE KONULUYOR!”

Gilmor konuyla ilgili açıklamasında, “26 Mayıs tarihinde Kerç’te Yehova’nın Şahitleri dini örgütünün üyesi olduklarından şüphelenilen 4 kişinin evinde arama yapıldı ve sözde “aşırıcı grupları organize etme” hakkında dava açıldı. Onlarca Kırım Tatarı dini haklarını yerine getirdiği için, “terörist ve aşırılık yanlısı” olarak nitelendirilerek hapse konuluyor.” ifadelerine yer verdi. 

ABD temsilcisi, AGİT Daimi Konseyinin bu tür hareketleri kınadığını ve Kırım’ın işgalini tanımadığını vurgularken, “Rusya’nın bu tür hareketleri bırakma, Kırım’ın işgalini sona erdirme ve Ukrayna’nın doğusundan askerlerini ve askeri teçhizatını geri çekme zamanı geldi. Ancak o zaman Rusya uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak yerini alabilir.” diye kaydetti. 

ABD
AGİT
Donbas
Kırım işgali
Rus işgali
Rusya