ABD açıkladı: Rusya, Kırım’daki devamlı askeri varlığını büyütmeye devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
30 Nisan 2021, 16:50
Anife Bilal
30 Nisan 2021, 16:50

ABD Savunma Bakanlığı İstihbarat Servisi Daire Başkanı Korgeneral Scott Berrier, Ukrayna doğusunda devam eden çatışmanın yakın zamanda çözülemeyeceğini söyledi. Bununla birlikte Berrier, Moskova’nın Kırım’daki askeri varlığını arttırdığını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı İstihbarat Dairesi Başkanı Korgeneral Scott Berrier, bu ayın başında, ABD Senatosu Silahlı Kuvvetleri Komitesine sunduğu yazılı raporda, Rusya’nın Ukrayna sınırları boyunca askeri varlığının artırılmasını değerlendirirken bunun Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yürüttüğü “Kremlin’in taleplerine boyun eğdirme” kampanyasının bir parçası olduğunu ifade etti.

RUSYA, İŞGAL EDİLEN KIRIM’I ELİNDE TUTMAK İSTİYOR

İstihbarat Dairesi Başkanı, işgal edilen Kırım’ı elinde tutmak için asker, varlığını güçlendirdiğini belirterek, “Yakın zaman içinde gerçekleşen birliklerin artırılmasına ek olarak Moskova, Batı’nın deniz ve hava operasyonlarından caydırmak, bölgeye askeri güçlerin aktarımına hazır olmak ve yarımadayı elde tutma kararlılığını sergilemek için Kırım’daki devamlı askeri varlığını güçlendirmeye devam ediyor.” şeklinde konuştu.

RUSYA, SURİYE’DEN DERS ÇIKARIYOR

Rusya Silahlı Kuvvetlerini, ABD için “varoluşsal bir tehdit” olarak değerlendiren Berrier, “Ruslar, hassas uzun menzilli seyir füzeleri sayesinde kuvvet yansıtma yeteneklerini gittikçe artırıyor. Bununla birlikte Rus askeri yönetimi Suriye’deki çatışmalardan ders çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.