AB ve ABD, işgalcilerin 4 Kırım Tatarı hakkında aldığı hapis cezası kararını kınadı

Haberler
E. K.
18 Ağustos 2021, 18:38
E. K.
18 Ağustos 2021, 18:38

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rus mahkemesinin 4 Kırım Tatar siyasi tutsak hakkında aldığı hapis cezası kararını kınadı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Peter Stano ve ABD Kıyiv Büyükelçiliği, Rus mahkemesinin, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında alıkonulan 4 Kırım Tatarı hakkında aldığı hapis cezası kararı ile ilgili açıklamada bulundu. Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan AB Sözcüsü Stano, Rusya’yı, işgal altındaki Kırım’da insan hakları alanında uluslararası standartlara uymaya çağırdı. Stano, “AB, Rus askeri mahkemesinin 4 Kırım Tatarı hakkında verdiği hükmü yasa dışı ve kabul edilemez olarak görüyor. Rusya’yı, yasa dışı bir şekilde ilhak edilen Kırım’da uluslararası insan hakları standartlarına ve uluslararası hukuk kapsamındaki diğer yükümlülüklere tam uyum sağlamaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

4 Kırım Tatarı hakkında alınan toplam 61 yıl hapis cezasını ve dün 5 Kırım Tatar evinde yapılan aramaları kınayan ABD Kıyiv Büyükelçiliği, Rusya’nın tüm Ukraynalı siyasi tutsakları serbest bırakması gerektiğini vurguladı.

4 KIRIM TATARINA 61 YIL HAPİS CEZASI

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov (Aluşta Grubu) hakkında alınan kararı açıkladı. Kremlin esiri 4 Kırım Tatarı toplam 61 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Kırım dayanışması platformunun bildirdiğine göre, bugün yapılan duruşma sırasında, Lenur Halilov hakkında 18 yıl hapis ve 1 yıl denetimli serbestlik cezası, Ruslan Mesutov hakkında 18 yıl hapis cezası ve 1 yıl denetimli serbestlik cezası kararı verilirken, Ruslan Nagayev 13 yıl hapis ve 1 yıl denetimli hapis cezası, Eldar Kantemirov da 12 yıl  hapis ve 1 yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı.

5 KIRIM TATAR EVİNE İŞGALCİ BASKINI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler, 17 Ağustos 2021 tarihinde sabah erken saatlerde 5 Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Aramalardan sonra evlerine baskın düzenlenen Kırım Tatarları Raif Fevziyev, Cebbar Bekirov, Zaur Abdullayev, Rüstem Tairov, Rüstem Murasov alıkonuldu.

Rus işgali altındaki Kırım’da dün işgalci güçlerin, bir dizi Kırım Tatar evine düzenlediği baskınlar sonucu alıkonulan 5 Kırım Tatarından 3’ü hakkında işgalci mahkeme “tutuklama” kararı aldı. Kremlin kontrolündeki işgalci mahkeme, Rüstem Tairov hakkında 11 Ekim 2021 tarihine kadar, Cebbar Bekirov hakkında 10 Ekim 2021 tarihine kadar tutuklama kararı alırken, Raif Fevziyev 12 Ekim 2021 tarihine kadar tutuklu kalacak. Rüstem Murasov ve Zaur Abdullayev’in bugün “mahkemeye” çıkarılacağı belirtildi.