AB ile Ukrayna, Kırım'daki Rus işgalinin sonuçlarını tartıştı

Haberler
Anife Bilal
15 Aralık 2020, 20:39
Anife Bilal
15 Aralık 2020, 20:39

Avrupa Birliği (AB) ile Ukrayna arasında, Kırım’ın Rus işgalinin doğurduğu sonuçların ele alındığı toplantı düzenledi. Toplantıda AB temsilcilerine, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak Kırım Platformu hakkında bilgi verildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 14 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen çevrim içi toplantıda, AB ile Ukrayna’nın Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) yasa dışı ilhakının sonuçlarını tartıştığını bildirdi. Toplantıda taraflar, Kırım’daki insan hakları ihlallerini, yarımadadaki kültür varlıklarının ve milli parklarının yok edilmesi, doğal kaynaklarının yasa dışı olarak çıkarılması sorunları ele aldı.

CEPPAR, AVRUPALI SİYASETÇİLERİN VE ŞİRKETLERİN İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Toplantıda konuşan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Avrupalı siyasetçilerin işgal altındaki Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyaretlere ve Avrupalı şirketlerin Kırım’daki yasa dışı ticaret vakalarına dikkat çekti. Öte yandan AB temsilcileri, Brüksel’in Kırım’ın ilhakını tanımama ve yaptırım politikasına uyma konusundaki tutarlılığını vurgulayarak, ihlaller ile ilgili gelen bilgilerin devamlı analiz edildiğinin altını çizdi.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Bunun dışında Bakanlık, işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri konusuna; özellikle de etnik, dini, siyasi gerekçelerle uygulanan baskılara dikkat çekildiğini aktardı. 

RUSYA’NIN KIRIM’I ASKERİLEŞTİRİLMESİ KONUŞULDU

Kırım’ın askerileştirilmesi tartışılırken Ukrayna tarafı, Rusya’nın Kırım’da nükleer başlıklı füzeleri taşıma kapasiteli silahları yerleştirdiğini, eski nükleer silah depolama tesisleri ele geçirdiğini ve yarımadadaki Rus askerlerin sayısını devamlı artırdığını kaydetti. Ukrayna, yarımadanın geniş çaplı askerileştirilmesinin Karadeniz ve Akdeniz bölgesinin güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı. Ayrıca AB temsilcilerine, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak Kırım Platformu hakkında bilgi verildi ve AB’nin Platform’un çalışmalarına katılma yolları tartışıldı.