8 üst düzey Kırımlı işbirlikçi hakkında yürütülen soruşturma sona erdi

Haberler
Anife Bilal
14 Haziran 2021, 12:18
Anife Bilal
14 Haziran 2021, 12:18

Ukrayna Başsavcılığı, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesine yardım eden Kırım’ın eski üst düzey yetkililerini, hukuki bir şekilde cezalandırılmak için çalışmalarına devam ediyor. Başsavcılığın, 8 Kırımlı işbirlikçi üst düzey yetkilisi hakkında iddianame hazırladığı duyuruldu.

Ukrayna Başsavcılığı, 8 Kırımlı üst düzey yetkilisi hakkında yürüttüğü soruşturmayı bitirdiğini bildirdi. Başsavcılığın basın servisinden, 11 Haziran 2021 tarihinde yapılan açıklamada, anayasal düzeni zorla değiştirme veya devlet iktidarını ele geçirme, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve dokunulmazlığını ihlal etme, vatana ihanet ve suç örgütü oluşturma eylemlerinde bulundukları gerekçesiyle 8 işbirlikçi hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlandığı bildirildi.

HAKLARINDA İDDİANAME HAZIRLANAN İŞBİRLİKÇİLER

Soruşturma sonucu haklarında iddianame hazırlanan işbirlikçilerin isimleri şu şekilde:

Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu eski milletvekili, şu anki Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu eski Başkanı, şu anki sözde Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, Ukrayna Başsavcılığı Kırım Müdürlüğü eski savcısı, işgalden sonra sözde Kırım savcısı görevini yapan Natalya Poklonskaya, eski Akyar (Sivastopol) Kent Konseyi Başkanı Yuriy Doynikov, Ukrayna İçişleri Bakanlığı Kırım Özerk Cumhuriyeti Başmüdürlüğü Cezai Soruşturma Birimi eski Başkanı, işgalden sonra sözde Kırım İçişleri Bakanı görevine atanan Sergey Abisov, Ukrayna Sınır Güvenlik Servisi Azak Denizi ve Karadeniz Bölgesi Birimi eski Başkan Yardımcısı, işgalden sonra Kırım’ın sözde Sınır Servisi Başkanı görevine atanan Viktor Melniçenko, Kırım Özerk Cumhuriyeti eski milletvekili, işgalden sonra sözde Kırım Başkanın Birinci Yardımcısı Rustam Temirgaliyev, Ukrayna Güvenlik Servisi Akyar Müdürlüğü eski Başkanı, işgalden sonra Rusya Federal Güvenlik Servisi sözde Kırım Müdürlüğü Başkanı Petr Zimu.

“UKRAYNA SINIRLARINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN SUÇ ÖRGÜTÜ KURDULAR”

Açıklamada, işbirlikçilerin Ukrayna sınırlarını değiştirmek için bir suç örgütü oluşturduğunun altı çizilerek, “Kırım’da bulunan Rus işgal yönetiminin üst düzey yetkilileri 2014 yılının Şubat, Mart ayları boyunca anayasal düzeni zorla devirmek ve Ukrayna sınırlarını değiştirmek amacıyla bir suç örgütü oluşturarak onun faaliyetlerine katıldılar ve Kırım’ın işgal edilmesine yardım ettiler.” ifadeleri kullanıldı.

Mahkeme öncesi yapılan soruşturmanın sonuçlarının incelenmek üzere savunmaya iletildiği belirtilen açıklamada, daha sonra iddianamenin mahkemeye gönderileceğini aktarıldı.