26 Şubat davası: Ukrayna'dan 10 işbirlikçi sözde hakime karşı suçlama

Haberler
Anife Bilal
26 Şubat 2020, 21:49
Anife Bilal
26 Şubat 2020, 21:49

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgalciler tarafından Kırım Tatarlarına karşı baskı uygulamak için kurgulanan sözde “26 Şubat davası” çerçevesinde çalışan 10 sözde hakime suçlama yöneltti.

Ukrayna Başsavcılığından yapılan açıklamada, “Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinin üç sözde hakimine ve Akmescit (Simferopol) kentinin Merkez Bölge Mahkemesinin sözde hakimine, Ukrayna Ceza Kanununun 111. maddesinin 1. fıkrası (devlete ihanet), Akmescit kentinin sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi üç sözde hakimine, Ukrayna Ceza Kanununun 438. maddesinin 1. fıkrası uyarınca (savaş yasaları ve adetleri ihlal etmek) ve sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi üç sözde hakimine Ukrayna Ceza Kanununun 438. maddesinin 1. fıkrası ve 111. maddesinin 1 fıkrası uyarınca suçlama yöneltildi.” ifadelerine yer verildi.

Savcılık, söz konusu sözde hakimlerin 2014 yılında Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’ya ihanet ederek yasa dışı oluşturulan işgalci kurumlarda görev yapmaya başladığını belirtti. Ayrıca sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi hakimlerinin de, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) liderlerinden biri hakkında defalarca tutukluluk süresini uzatma kararı aldığı ve işlemediği bir suç yüzünden 8 yıl hapis cezasına çarptırdığı ifade edildi.