QHA, 1944 Kırım Tatar sürgünü hatıralarını yayınlamaya başladı

1944 Sürgün Hatıraları
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
26 Kasım 2019, 18:13
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
26 Kasım 2019, 18:13

Kırım Tatar halkı 75 yıl önce, 18 Mayıs 1944 tarihinde SSCB ve dünya tarihinin en kanlı diktatörlerinden Josef Stalin’in emriyle alınan Sovyet hükûmeti kararıyla Vatan Kırım’dan vahşice sürgün edildi.

Bu adi kararda Alman Nazilere ile işbirliği yapmakla suçlanıyorlardı. Oysa sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Sovyet Kızılordusunda Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu.

Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuldu, vatanlarına dönmelerine izin verilmedi. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırıldı.

Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bu sürgün sonucunda Kırım Tatar halkı canıyla, malıyla, kültürüyle büyük kayıplar yaşadı.

Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Kırım Haber Ajansı (QHA), ünlü Kırım Tatar gazeteci Zera Bekirova‘nın 2019 yılında Kırım’da Kırım Tatarca ve Kiril alfabesiyle basılan “Sürgünliknin Taqdiri” (Sürgünlüğün Yazgısı) kitabında yer alan sürgünü yaşayan Kırım Tatarlarının sürgün hatıralarını Türkçe  veKırım Tatarca (latin harfleriyle) okurların dikkatine sunuyor.

İlk sürgün hatırası bu hafta Perşembe günü (28 Kasım 2019) saat 19.44‘te yayınlandı. Bahçesaray’ın Zalanköy adlı köyünde dünyaya gelen ve sürgüne 6 yaşındayken tanık olan Zera Teyfuk kızı Gdanova’nın hatırasını buraya tıklaraya okuyabilirsiniz.

Bütün sürgün hatıraları, QHA sayfasında Kırım kategorisi altındaki 1944 Sürgün hatıraları alt kategorisinde toplanacak. Böylece okurlarımızın bütün sürgün hatıralarına kolayca ulaşmasını da sağlamış olacağız. Bütün sürgün hatıralarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yayımladığımız bütün 1944 Sürgün Hatıralarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.