18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 78'inci yıl dönümü

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Mayıs 2022, 00:00
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Mayıs 2022, 00:00

Kırım Tatarlarının, Stalin yönetimince Vatan Kırım’dan sürgün edilmesinin ve soykırıma uğramasının 78’inci yıl dönümü kaydediliyor. Kırım Tatar halkı, bu acı günün 78’inci yıldönümünde, yaşanan büyük acı ve travmanın halen taze olduğunu göstermek ve Putin Rusyasının takipçisi olduğu Stalin rejiminin soykırım faaliyetlerini unutturmamak için mücadele veriyor. Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’nde etkinlikler ile hayatını kaybeden kurbanlar anılıyor.

Kırım Tatar halkının, Stalin yönetimi tarafından 1944 yılında vatanları Kırım’dan 17 Mayıs’ı 18 Mayıs’a bağlayan gece zorla sürgün edilmesinin ve bu sürgün sırasında Kırım Tatarlarının soykırıma uğramasının 78’inci yıl dönümü kaydediliyor. 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün ve Soykırımının 78’inci yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında çeşitli anma törenleri ve hayatının kaybeden kurbanları anmak için dua etkinlikleri düzenleniyor.

18 MAYIS 1944’TE KIRIM TATARLARINA NE OLDU?

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgününü, soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı.