Zuckerberg Rusya,Çin ve İran'ı seçimlere müdahale etmekle suçladı

22 Ekim 2019, 12:48

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Rusya, Çin ve İran’ın yaklaşmakta olan ABD seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını ifade etti.

Zuckerberg’e göre, Facebook 2020’de ABD seçimlerine yabancı müdahale girişimlerine karşı koymaya hazır ve güvenlik önlemleri gün geçtikçe daha da artıyor.

Güvenlik konusu hakkında çalışmalarına ve gözlemlerine de devam ettiklerini belirten Zuckerberg, ” Taktiklerinin geliştiğini gözlemlemeye devam ediyoruz. Bu ulus devletler yaklaşmakta olan seçimlere karışma niyetindeler. Şimdi Rusya, İran ve Çin’in seçimlere müdahale etmek için giderek daha karmaşık taktikler kullandıklarını görüyoruz” diye konuştu.

ZUCKERBERG: SİSTEMLERİMİZ ÇOK DAHA GELİŞMİŞ DURUMDA

Ayrıca Zuckerberg, Facebook’un daha önce Fransa, Almanya, Meksika, Hindistan ve Brezilya da dahil olmak üzere çeşitli ülkelerdeki seçimleri etkileme girişimlerini önleyebildiğini vurguladı. Zuckerberg, “Bu ülkeleri proaktif bir şekilde tanımlayabilmemiz ve kaldırabilmemiz, bize şuan kullandığımız sistemlerin eskisinden çok daha gelişmiş olduğunu gösteriyor”  dedi.

marc zuckerberg
seçimlere müdehale
Bunlara da bakın: