Zerkal'den Rusya'ya sert tepki: Gemilerimizi verin!

04 Kasım 2019, 22:03

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yelena Zerkal Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinin kararının Rusya tarafından yerine getirilmediğini belirtti. Zerkal “Rusya tarafından zapt edilen Ukrayna gemileri hala iade edilmedi. Uluslararası topluluklar Rusya’ya baskı yapmalı. Ukrayna hükumeti olarak gemileri vermeleri için Rusya’ya 7 kez başvuru yaptık.” dedi.

Zerkal Facebook sayfasında yaptığı açıklamada “İlk kez 26 Kasım 2018 tarihinde Kerç Boğazı’ndaki Rus saldırısından sonraki ertesi sabah böyle bir talepte bulunduk. Sonra aynı amaçla tekrar tekrar Rusya’ya döndük. Gemilerimizin iade edilmesine dair talebimiz 1 nisan 2019 tarihinde BM Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesine verilen davada da kaydedilmişti. Toplamda, gemilerin iade edilmesine dair en az yedi tane talep var. Hiçbirine cevap alamadık.” ifadeleri kullandı. 

RUSYA HUKUKUN İLKELERİNİ İHLAL ETMEYE DEVAM EDİYOR

Ayrıca Zerkal Rusya’nın Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinin kararı Rusya tarafından yerine getirilmediğini söyleyerek “Rusya kasten uluslararası hukukun norm ve ilkelerini ihlal etmeye devam ediyor.” dedi.

ULUSLARARASI DENİZ HUKUKU MAHKEMESİ: RUSYA, UKRAYNALI DENİZCİLERİ SERBEST BIRAKMALI

Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi, Rusya’nın alıkoyduğu 3 Ukrayna savaş gemisini iade etmesini ve gemilerin mürettebatı olan 24 Ukrayna askerini serbest bırakmasını hükmetmişti. Almanya’nın Hamburg kentinde 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü gerçekleşen duruşmada, Rusya’nın Kasım ayında Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna askeri gemilerine düzenlediği silahlı saldırı olayı incelenmişti.

MAHKEME DENİZCİLERİ VE GEMİLERİ DÖNMELERİ GEREKTİĞİNİ BELİRTMİŞTİ

Gerçekleşen olayla ilgili Mahkeme Başkanı Jin-Hyun Paik kararını açıklarken, “Rusya derhal Berdyansk, Nikopol ve Yanı Kapu isimli Ukrayna gemilerini ve 24 Ukraynalı denizciyi serbest bırakmalı ve onların Ukrayna’ya geri dönmesine izin vermelidir.” ifadesini kullanmıştı. Ayrıca Rusya’nın bir ay içinde, kararın uygulanmasına ilişkin Mahkemeye rapor vermesi gerektiği belirtilmişti.

RUSYA DOKUNULMAZLIĞI KABA BİR ŞEKİLDE İHLAL ETMİŞTİR

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yelena Zerkal konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rusya’nın mahkeme kararını hızlı ve tam olarak uymasını beklediklerini vurguladı. Zerkal, “Mahkeme emri, uluslararası hukuku devamlı ihlal eden Rusya’nın cezasız kalmayacağını gösteriyor. Üç askeri geminin ve gemilerde bulunan 24 Ukraynalı askerin gözaltına alınması askeri gemilerin BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ve genel uluslararası hukuk çerçevesinde sahip olduğu dokunulmazlığın kaba bir ihlalidir.” İfadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.

ZELENSKİY KARARI YORUMLADI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, sosyal medya hesabından mahkemenin aldığı kararla ilgili yaptığı açıklamada “Rusya’nın mahkemenin kararını yerine getirmesi, Ukrayna ile çatışmayı sonlandırmaya hazır olduğunun ilk sinyali olabilir. Böylelikle, Rusya, müzakerelerinin başlaması ve yarattığı sorunlarının medeni şekilde çözülmesi için adım atabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA’NIN TEPKİSİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı söz konusu mahkeme kararı hakkında açıklama yaparak, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin öngördüğü uyuşmazlık çözümü prosedürlerinin, Kerç Boğazı’ndaki olay için geçerli olmadığını savunmuştu.

Kerç Boğazı
Rusya
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Uluslararası Deniz Hukuku
Bunlara da bakın: