Zeman, Kırım'ın işgalini bir kere daha savundu

Haberler
Anife Bilal
21 Haziran 2019, 19:04
Anife Bilal
21 Haziran 2019, 19:04

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, bir kere daha Rus yanlısı tutumunu hatırlatarak uluslararası toplumu Kırım’ın Rus işgalini kabul etmeye davet etti.

Barrandov televizyon kanalı için konuşan Zeman, Rusya’ya uygulanan yaptırımların Rus ekonomisini ve politikasını etkilemediğini iddia ederek, “Yaptırımlar çalışmıyorsa o zaman onların iptal edilmesi gerekiyor.” dedi.

Çekya Cumhurbaşkanı, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yaptırımlarla ilgili tutumlarının da “yumuşadığını” ileri sürdü. Bunun dışında bir kere daha Ukrayna ve tüm dünyayı Kırım’ın işgalini “kabul etmeye” davet eden Zeman, “Üzgün olsak da bununla ilgili hiçbir şey yapamayız.” dedi.

İŞGALCİLER ZEMAN’I KIRIM’A DAVET ETTİ

Zeman’ın açıklamasını değerlendiren Kırım’ın sözde Kamu Odası Başkanı Grigoriy İoffe,  “Kırım herkes için açık. Çekya Cumhurbaşkanı Rusya’yı ziyaret etme kararı alırsa Rusya’nın herhangi bir bölgeyi ziyaret edebilir. Avrupa ülkelerinde yarımadanın Rus statüsünü kabul etme süreci başladı.” diye konuştu.

Rusya’ya desteğini bildiren ve Kremlin yanlısı tutum sergileyen Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, 10 Ekim 2017 tarihinde Strasbourg’da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde yaptığı konuşmada işgal altındaki Kırım konusunun “tamamlanmış bir mesele” olduğunu savunarak, işgalin yasallaştırılması için Ukrayna’ya tazminat ödenmesi teklifinde bulunmuştu. Zeman, ayrıca Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğini ve yerine Rusya ile aktif temasların kurulması gerektiğini savunmuştu.