Zelenskıy, yeni işgal girişimlerinin Rusya'yı daha büyük yaptırımlarla karşı karşıya bırakacağını söyledi

Güncel
Manas
22 Nisan 2022, 11:21
Manas
22 Nisan 2022, 11:21

Rus işgal güçleri, Herson bölgesinde yasa dışı referandum düzenlemek için çalışmalar yapıyor. Rusya, işgal altında yaşayan halktan, sözde referandum düzenlemek için anket doldurmalarını istiyor. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Sizden bazı anketleri doldurmanızı isterlerse, pasaport verilerinizi paylaşmayın. Dikkatli olun!” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 21 Nisan 2022 tarihinde yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın güneyindeki Herson ve Zaporijjya bölgelerinde yaşayan vatandaşları, işgalcilerin kendilerinden istediği bilgiler konusunda dikkatli olmaya çağırdı.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: PASAPORT BİLGİLERİNİZİ İŞGALCİLERLE PAYLAŞMAYIN

Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rus güçlerinin ablukası altında yaşayan Ukrayna vatandaşlarına seslenerek, “Sizden bazı anketleri doldurmanızı isterlerse, pasaport verilerinizi paylaşmayın. Bu size insani yardım vermek için değil. İşgalcilerin yaptıkları bir numaradan ibarettir. Moskova’dan bir ekip böyle bir gösteri düzenlemek için gelirse, topraklarınız üzerinde sözde referandum yapmak içindir. Bu gerçek ve dikkatli olun. Birisi yeni bir ilhak isterse, bu ancak Rusya’ya yeni güçlü yaptırımlar uygulanmasına yol açar. Ülkenizi 1917’de iç savaştan dolayı aç bıraktığınız gibi fakir bırakacaksınız. Bu yüzden şimdi barış aramak daha iyidir.” ifadesini kullandı.

Zelenskıy, diğer yandan işgalcilerin bu tür eylemlerin sonuçlarının yeni güçlü yaptırımları doğuracağının altını çizerek, “Yeni işgal girişimlerinin, Rusya’ya karşı daha da büyük yaptırımlara yol açacağı kesindir” dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna’nın güneyinde ve doğusunda, işgalcilerin en azından bazı zaferler hakkında konuşmaları için zemine sahip olmak için her şeyi yapmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Güç kazanıyorlar, yeni taktik grupları sürüyorlar. Hatta Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde sözde seferberlik başlatmaya çalışıyorlar. Ancak bu adımların hiçbiri devletimize karşı savaşta Rusya’ya yardımcı olmayacak…” dedi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy ayrıca İspanya, Danimarka ve diğer tüm Avrupa demokrasilerini, bu savaş için yaptırımları daha da güçlendirmeye çağırdı. Cumhurbaşkanı Zelensıy, Avrupa ülkelerine, “Ukraynalılara karşı savaş suçu işleyenlerin tümünü adalete teslim etmemize yardım ettiğinizden emin olun” mesajını verdi.