Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna'nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü destekleyeceğiz

Haberler
Ömer Cihad Kaya
16 Ekim 2020, 17:30
Ömer Cihad Kaya
16 Ekim 2020, 17:30

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da imzalanan stratejik iş birliği anlaşmaları sonrası ortak basın açıklamasında konuştu. Basın açıklaması öncesi, Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma sanayi ve askeri anlaşmalar imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın açıklamasında Türkiye’nin Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığını açık bir şekilde ifade etti ve Ukrayna ile olan yakın ilişkilerin katlanarak devam ettiğini vurguladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ise, Türkiye’ye Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteği için teşekkür etti. Zelenskıy, Karadeniz’in güvenliği konusunda Türkiye ile ortak görüşe sahip olduklarını vurgulayarak, Türkiye’nin uluslararası Kırım Platformu’na destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye’de bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 16 Ekim 2020 baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile basın mensuplarının karşısına geçti. Erdoğan ve Zelenskıy, ikili ülke ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Basın açıklaması kapsamında liderler, Türkiye ile Ukrayna arasında savunma sanayi alanında iş birliğini öngören bir dizi anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ortak basın açıklaması.

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Пʼятниця, 16 жовтня 2020 р.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TÜRKİYE, KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMAMIŞTIR VE TANIMAYACAKTIR

İmzalanan anlaşmalar sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında “Ukrayna’nın egemenliğini Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini hep destekledik destekleyeceğiz. Türkiye Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin her daim Kırım Tatarlarının yanında olduğu mesajını verdi.

Erdoğan, basın açıklamasında imzalanan anlaşmalar hakkında da, “Türkiye ile Ukrayna arasında önemli adımları, az önce atmış olduğumuz imzayla gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Türkiye Ukrayna’yı bölgemizde istikrar, güvenlik, barış ve refahın temini için kilit bir ülke olarak görüyor. FETÖ ve diğer terör örgütleriyle ortak mücadelemizde eşgüdümümüzü güçlendirme hususunda mutabıkız. Ukrayna’nın egemenliğini Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini hep destekledik destekleyeceğiz.”

ZELENSKIY: TÜRKİYE’NİN UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE VERDİĞİ DESTEK SON DERECE ÖNEMLİDİR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Türkiye ile Ukrayna arasında bugün gerçekleşen görüşmelerde stratejik iş birliği anlamında önemli adımların atıldığını ve devam edeceğini vurguladı. Zelenskıy, Karadeniz’in güvenliği noktasında Türkiye ile ortak görüşe sahip olduklarını ifade ederek; Rus işgali altındaki Kırım meselesini uluslararası alana taşıyacak olan Kırım Platformu’nu destekleyen Türkiye’ye teşekkürlerini bildirdi. Zelenskıy’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekildeydi:

“Türkiye’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği destek bizim için son derece önemlidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya tarafından yasa dışı olarak gözaltında tutulan Ukraynalı ve Kırım Tatar siyasi tutsakların serbest bırakılması için aktif kişisel çaba göstermeye devam edeceğini teyit etti.

“TÜRKİYE’YE KIRIM PLATFORMUNA AKTİF BİR ŞEKİLDE ROL ALMAYA HAZIR OLDUĞU İÇİN MİNNETTARIM”

İşgal altındaki Kırım’da insan haklarının korunmasını sağlamak için BM Genel Kurulu’nun 75. Oturumu çerçevesinde yakın iş birliği içinde çalışacağız. Türkiye’yi Kırımlıların haklarını korumak ve yarımadayı işgalden kurtarmak için uluslararası ortakları birleştirme aracı olan Kırım Platformu projesine katılmaya davet ettim. Bu projeyi desteklemeye ve aktif bir şekilde rol almaya hazır olduğunuz için minnettarım.

Karadeniz’de güvenlik ve Ukrayna’nın Avrupa- Atlantik rotasının uygulanması da dahil olmak üzere güvenlik ve barışın tesisi konusunda ortak bir görüşümüz var. Bugün Ukrayna ve Türkiye hükumetleri arasında askeri çerçeve anlaşması ve savunma bakanlıkları arasında iyi niyet beyanı hazırlandı. Bu askeri ve askeri teknik iş birliği için yeni fırsatlar yaratıyor. Savunma sanayi alanındaki iş birliği stratejik iş birliği için önemlidir, bunu güçlendirdiğiniz için mutluyum.

Ayrıca koronavirüse rağmen ikili ticaretin olumlu dinamikleri sürdürdüğünü kaydettik, olumlu eğilimi devam ettirmek için Serbest Ticaret Anlaşmasının sonuçlandırılmasını hızlandırma ve süreci yavaşlatan sorunları çözme konusunda anlaştık. Bugün imzalanan Hükumetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu 12. Dönem Toplantısı Protokolü, ticaret, yatırım, enerji, altyapı ve gümrük politikası alanlarında daha önce varılan anlaşmaları ve görevleri belirledi.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A UKRAYNA DEVLET NİŞANI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, basın toplantısında konuşmalara geçilmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ukrayna devlet nişanı takdim etti.

UKRAYNA’DAN STRATEJİK ORTAKLIĞI PEKİŞTİRECEK ZİYARET

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ı taşıyan uçak, bugün öğle saatlerinde Türkiye’ye indi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine resmi çalışma ziyareti için gelen Zelenskıy, havalimanında resmi törenle karşılandı. Zelenskıy’ın ziyareti çerçevesinde, Türkiye ile Ukrayna arasında özellikle savunma sanayi alanında bir dizi stratejik ortaklık anlaşmasına imza atılması bekleniyor. Zelenskıy, göreve geldiğinden bu yana resmi ziyaret kapsamında ikinci kez Türkiye’de bulunuyor.

İlgili haber: Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy Türkiye’de

UKRAYNA VE TÜRKİYE HEYETLERİ ARASINDAKİ TOPLANTIDA KİMLER YER ALDI?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile, İstanbul Vahdettin Köşkü’nde bugün saat 15.00’de baş başa görüştü. Liderlerin görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Türkiye’ye resmi ziyaret kapsamında gelen Ukrayna heyetinin içerisinde; Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskıy, Savunma Bakanı Andriy Taran, Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Igor Petraşko, Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Yardımcısı Taras Kaçka, Ukrayna Savunma Bakanının Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı Anatoliy Petrenko, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa ve Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu yer aldı.

Türkiye heyeti içerisinde ise, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir hazır bulundu.

İlgili haber:
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy baş başa görüştü

ZELENSKIY İLK YURT DIŞI ZİYARETİNİ TÜRKİYE’YE YAPMIŞTI

Zelenskıy, Ukrayna Cumhurbaşkanı olmasının ardından ilk yurtdışı ziyaretlerinden birini 7 Ağustos 2019 tarihinde Türkiye’ye yapmıştı. Ankara’ya gelen Zelenskıy’in ilk durağı Anıtkabir olmuş, Kırım Derneği Genel Merkezinin açılışına katılmış ve Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluşmuştu.