Zelenskıy ve Biden ilk telefon görüşmesini gerçekleştirecek

Güvenlik
E. K.
02 Nisan 2021, 17:50
E. K.
02 Nisan 2021, 17:50

Dünyanın endişe ile izlediği Ukrayna sınırında yaşanan Rus askeri hareketliliği kapsamında, Ukrayna ve ABD’nin temasları devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüşecek.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi gerçekleştirecek. Politico sitesinin haberine göre, bugün gerçekleştirilecek olan görüşme, Biden’in göreve gelmesinden bu yana bir ilki teşkil edecek. Ukrayna sınırında yaşanan Rus askeri hareketliliği nedeniyle Ukrayna ile ABD arasında yoğun telefon trafiği yaşanıyor.

ABD BAŞKANI BIDEN İLE UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY ARASINDA TELEFON GÖRÜŞMESİ

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, Rusya’nın askeri saldırganlık girişimine ilişkin görüşme gerçekleştirdiği bildirilmişti. ABD tarafının inisiyatifi ile 1 Nisan 2021’de yapılan görüşme sırasında; bakanlar, Ukrayna ile ABD arasında güvenlik ve savunma alanında işbirliğini güçlendirmenin yollarını görüştüler.

Bunun yanı sıra Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Blinken ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Kuleba, “Rusya, Ukrayna’nın doğusunda ve Kırım’daki güvenlik durumunu sistematik olarak kötüleştirmeye devam ederken. Güvenlik işbirliğini güçlendirmenin yolları tartışıldı.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de Ukraynalı mevkidaşı Org. Ruslan Homçak ile görüştü. Görüşmenin ardından ABD tarafından yapılan açıklamada, NATO üyesi olmayan Ukrayna’nın önemli bir ortak olduğunu ifade edilirken, Avrupa’da barış ve istikrarın korunmasında Ukrayna’nın kritik bir rol oynadığına dikkat çekildi.