Zelenskıy uluslararası toplumu, Rusya'yı "terör devleti" olarak tanımaya çağırdı

Güncel
qha muhabir
15 Temmuz 2022, 12:23
qha muhabir
15 Temmuz 2022, 12:23

Rus işgal güçlerinin Vinnıtsa şehrine düzenlediği füze saldırısında 23 sivilin hayatını kaybetmesinin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, uluslararası toplumu, Rusya’yı “terör devleti” olarak tanımaya çağırdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Vinnıtsa saldırısının ardından 14 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı gece konuşmasında uluslararası toplumu Rusya’yı resmen terör devleti olarak tanımaya çağırdı ve “Rusya uluslararası hukuka, Avrupa’ya ve tüm medeni dünyaya karşı tutumunu göstermiştir” dedi.

Rus işgal güçlerinin 14 Temmuz sabahı Vinnitsa şehrine füze saldırısı düzenlemesi sonucunda üçü çocuk olmak üzere 23 kişiden öldüğünün altına çizen Zelenskıy, “Bundan sonra, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına ilişkin bir özel mahkemenin mümkün olan en kısa sürede kurulması gerektiğinden kimsenin şüphesi olamaz” şeklinde konuştu.

TÜM RUS VARLIKLARI VE FONLARINA EL KONULMALI

Rus terörünün kurbanlarının zararlarını tazmin etmek için dünyanın bütün ülkelerindeki tüm Rus varlıklarına ve fonlarına el konulması çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı, “Rusya’nın enerji ihracatına karşı, uluslararası toplum tarafından teröristlerin maliyetlerini karşılamalarına izin vermeyecek kısıtlamaların mümkün olan en kısa sürede uygulanması kesinlikle gereklidir” ifadelerini kullandı.

RUS SALDIRISI SONUCUNDA DÜZİNELERCE İNSAN KAYBOLDU

Zelenskıy, Vinnıtsa’da enkaz temizleme çalışmalarının devam ettiği ve düzinelerce insanın kayıp olarak listelendiği bilgilerini paylaştı. “Füzelerden biri Neuromed tıp merkezini yok etti. İçeride insanlar vardı” diyen Zelenskıy, ölenler arasında Liza adında dört yaşındaki bir kız çocuğunun da bulunduğunu ve annesinin şu anda kritik durumda olduğunu söyledi.