Zelenskıy: Ukraynalılar Kırım’ı işgal edenleri asla affetmeyecektir

05 Temmuz 2020, 17:56

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, 5 Temmuz 2020 tarihinde Ukrayna Deniz Kuvvetleri Günü vesilesiyle Odesa’da düzenlenen kutlama töreninde açıklamalarda bulunurken, Kırım’a da değindi.

Konuyla ilgili açıklamasında Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Açıkçası söyleyeceğim, biz Ukraynalılar, 2014 yılında Kırım’ı yasa dışı işgal edenleri asla affetmeyeceğiz. Ve Ukrayna denizcilerinin bunu önlemesine izin vermeyenleri de asla affetmeyeceğiz.” dedi.  

Zelenskiy, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin gücünü arttırmayı planladığını belirtirken, uluslararası ortaklarına bu doğrultuda verdikleri destek için teşekkürlerini sundu.

DENİZCİLERE EVLER VERİLECEK

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı, 2014 yılında Rusya tarafına geçmeyen ve ihanet etmeyen denizcilere daireler verileceğini açıklarken, “Denizcilerimize 70’ten fazla ev verilecek. Bunlar arasında 2014 yılında Ukrayna’ya ihanet etmeyen Kırım’dan denizciler de var. Onların yeminlerine bağlılıkları yetkililer tarafından karşılanmadı ve bu insanlar uzun zamandır çok kötü koşullarda yaşıyor. Bu süre boyunca onlara devlet tarafından bir yardım sağlanmadığı için utanıyorum. Ama sonunda adalet kazandığı için çok mutluyum. Tüm bunlar bu hedef doğrultusunda atılan ilk adımlardır. Ukrayna denizcilerinin kendilerini, Ukrayna’nın onlara gerçekten ihtiyacı olan süper kahramanlar olduklarını hissetmeleri için elimden geleni yapacağım.” ifadelerini kullandı.

Kırım
Ukrayna Deniz Kuvvetleri
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: