Zelenskiy: "Ukrayna vatandaşlığı özgürlüktür, haysiyettir, onurdur"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 11:45
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 11:45

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip ayrılan Volodımır Zelenskiy, Rusya’nın tüm Ukrayna vatandaşlarına vatandaşlık verme hamlesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

PUTİN’DEN TÜM UKRAYNALILARA RUS VATANDAŞLIĞI AÇIKLAMASI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pekin’deki basın toplantısında, Moskova’nın tüm Ukrayna vatandaşlarına pasaport verme ihtimalinin üzerinde durulduğunu belirtti. Putin, konu hakkında “Tüm Ukraynalılara kolaylaştırılmış yolla Rusya vatandaşlığını vermeyi düşünüyoruz” cümlesini sarf etti.

Putin’e göre, Ukraynalılara kolaylaştırılmış yolla vatandaşlık verilmesi konusundaki masraflar, 100 milyar rubleye (yaklaşık 9 milyar TL) ulaşıyor.

“UKRAYNA İLE BASKI İÇEREN TEHDİT DİLİNDE KONUŞMAK DOĞRU DEĞİL”

Ukrayna’da 21 Nisan 2019 seçimlerinden galip ayrılan Volodımır Zelenskiy ise resmi Facebook sayfasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna vatandaşlarına Rus vatandaşlığı verilmesine yönelik işlemleri kolaylaştırma kararını şu sözlerle yorumladı:

“Ukrayna vatandaşlığı, özgürlüktür, haysiyettir, onurdur. Ukrayna ile baskı içeren tehdit dilinde konuşmak doğru değildir. Bu Minsk Sürecinin çözülmesi ve ateşkesin gerçekleşmesi yolunda yanlış bir adımdır. Müzakerelere hazır olduğumun altını tekrar çizmek isterim. En yakın zamanda gerçekleşecek Normandiya formatı görüşmesinde Rusya’nın çatışmasızlığa hazır olduğunu göstermesini umuyorum. Bu hazırlığın temel ispatı da vatandaşların ‘herkes herkese’ formatındaki vatandaş mübadelesine hazır olmasıdır.”

Zelenskiy ayrıca, Ukraynalıların özgür bir ülkede özgür insanlar olduklarını da belirtti.

“UKRAYNA TESLİM OLMAYACAK!”

Zelenskiy açıklamasında ayrıca, “Ukrayna ve Rusya’nın bir arada barınabilmesinin yeni şartlarını tartışmaya hazırız. Gerçek anlamdaki normalleşme de ancak işgalin tamamen sona ermesi durumunda mümkün olacaktır. Hem Donbas’ın, hem Kırım’ın. Ukrayna teslim olmayacak!” ifadelerine de yer verdi.

KREMLİN, DONETSK VE LUGANSK SAKİNLERİNİ İÇİN RUSYA VATANDAŞLIĞI KONUSUNU YASALAŞTIRMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Nisan 2019 tarihinde imzaladığı kararname ile, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Donetsk ve Lugansk sakinleri için Rusya vatandaşlığı verilmesi sürecini kolaylaştırmıştı.

Ukrayna Parlamentosu Rusya’nın bu kararından dolayı Rusya’ya karşı yaptırımların güçlendirmesi için uluslararası kuruluşlara, AB ülkelerine, ABD’ye, Ukrayna’da bulunan yabancı ülkelerin temsilciliklerine başvurmuştu.

Kararı takip eden günlerde Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Putin’in kararı ile ilgili olarak Ukrayna halkına hitap etmişti.

Volodımır Zelenskiy’in ekibi ise Facebook sosyal ağında Ukrayna vatandaşlarına Rus vatandaşlığı verilmesinin kolaylaştırılmasına dair kararnameyi “Rusya’nın işgalci devlet olduğunu kabul etmesi” şeklinde yorumlamışlardı.