Zelenskıy: Ukrayna savaş istemiyor ama barış için güçlü orduya sahip olmalı

Güvenlik
Anife Bilal
11 Mayıs 2021, 16:20
Anife Bilal
11 Mayıs 2021, 16:20

Kıyiv’de bugün “Ukrayna: 30. Ülkenin Güvenliği” isimli forumun açılışı yapıldı. Forum açılışında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkesinin savaş istemediğini ancak güçlü ve yetenekli bir orduya sahip olmak için savaş potansiyelini artırmaya devam ettiğini vurguladı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bugün “Ukrayna 30. Ülkenin Güvenliği” isimli forumun açılış toplantısı düzenlendi. Üç gün devam edecek olan forumun açılışını Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy gerçekleştirdi. Zelenskıy açılış konuşmasında, “Rus saldırganlığına karşı koymaya devam ediyoruz ve askeri potansiyelimizi artırmaya devam ediyoruz. Her bir medeni ülke gibi Ukrayna da savaş istemiyor fakat barış için, kulağa çelişkili gelse de, güçlü ve yetenekli bir orduya sahip olmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“ÖNCELİĞİMİZ BARIŞI SAĞLAMAK VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ GERİ KAZANMAKTIR”

Zelenskıy açıklamasında, Eylül 2020’de Ulusal Güvenlik ve Savunma Stratejisinin onaylandığını hatırlatırken, “Strateji en yüksek sosyal değerlerine dayanıyor: insan, insan hayatı, sağlığı, onuru, haysiyeti, dokunulmazlığı  ayrıca devletin en büyük önceliği olarak barışın sağlanması ve uluslararası tanınmış sınırları içinde Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğinin yeniden kazanılması olarak belirtilmiştir.” dedi ve stratejinin karşı koyma, dayanıklılık ve işbirliği olmak üzere üç ana ilkeye dayandığını vurguladı.

Ayrıca Zelenskıy, Ulusal Güvenlik ve Savunma Stratejisinin öncelikleri arasında savunma ve güvenlik yeteneklerinin güçlendirilmesi, uluslararası desteğin artırılması olduğunu belirtti.