Zelenskıy, Ukrayna'nın yerli halkları ile ilgili yasa tasarısını Parlamentoya sundu

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2021, 17:26
Anife Bilal
18 Mayıs 2021, 17:26

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla yayımladığı videoda, “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını Parlamentoya sunduğunu bildirdi. Yasada Kırım’ın yerli halkının Kırım Tatarları olarak tanınmasıyla birlikte Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin halkın temsil organı olarak tanınması bekleniyor.

Bugün, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nün 77. yıl dönümü kaydediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanının resmi internet sitesinde yayımlanan videoda Kırım Tatar halkına seslenen Zelenskıy, “Bugün Ukrayna, Kırım Tatar Soykırımının tüm kurbanlarını anıyor. Bugün her birimiz sizinle bu acıyı paylaşıyor.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ UNUTULMAYACAK”

1944 Kırım Tatar Sürgününün ve halkın ana vatanına dönmek için yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü mücadelenin unutulmayacağını vurgulayan Zerenskıy, “Ayrıca en önemlisi. Rus işgali nedeniyle tekrar evlerimizi terk etmek zorunda kaldığımızı unutmayacağız. Yarımadada kalanlara ise işgalci yönetim baskı uyguluyor ve hapsediyor.” diye kaydetti.

“KIRIM ÖZGÜR OLACAK!”

Ukrayna’nın mutlaka Kırım’ı geri alacağını belirten Zelenskıy, “Kırım Tatar halkının soykırımının tüm kurbanlarını saygıyla anıyoruz! Adalet ve hakikatin zaferi umuduyla, bugün tüm Ukraynalılar Kırım Tatarları ile birlikte: ‘Kırım özgür olacak!’ diyor.” ifadelerini kullandı.

YERLİ HALKLAR YASA TASARISI PARLAMENTOYA SUNULDU

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı, “Ukrayna’nın Yerli Haklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını onaylanması için Ukrayna Parlamentosuna sunduğunu bildirirken, “Kısa bir süre içinde milletvekilleri, Kırım Tatar halkının statüsü de dahil olmak üzere Ukrayna’nın yerli halkların statüsüne dair yasa tasarısını inceleyerek kabul edeceklerinden ve 30 yıldır, önceki dönem Parlamentoları ve önceki Cumhurbaşkanlarının ertelediği işi nihayet bitireceğinden eminim.” şeklinde belirtti.

KTMM VE KIRIM TATAR MİLLİ KURULTAYI HALKIN TEMSİL ORGANI OLARAK TANINACAK

Söz konusu yasa tasarısı ile Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Parlamentonun ilgili yasa tasarısını kabul etmesinden sonra Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisinin Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından Kırım Tatarlarının resmi temsil organı olarak tanınması bekleniyor.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.