Zelenskıy: Ukrayna hiçbir zaman Kırım’ı unutmayacak

Haberler
Anife Bilal
02 Ağustos 2021, 18:16
Anife Bilal
02 Ağustos 2021, 18:16

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım Platformu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, platformun amacının Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Ukrayna egemenliği altına geri döndürülmesi olduğunu ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kıyiv’de, bugün düzenlenen “Ukrayna 30. Ukrayna’nın İmajı” isimli forumda yaptığı konuşmada Kırım Platformu’na dair açıklamalarda bulundu. Platforma yaklaşık 30 ülkenin temsilcisinin katılacağını aktaran Zelenskıy, “Yarımadayı Ukrayna egemenliği altına geri döndürmek için Kırım konusunu uluslararası gündeme geri taşıyoruz. Şu ana kadar; ABD, Birleşik Krallık, Polonya, Türkiye, Fransa, Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Baltık ülkeleri, Avrupa Birliği üye ülkeleri ve diğerleri. Toplamda 29 ülke. Bu, 23 Ağustos’ta ortak bildiriyi imzalayacak ülkelerin nihai listesi değil. Ukrayna hiçbir zaman Kırım’ı unutmayacaktır. Sadece Ukrayna bayrağı Kırım üzerinde dalgalandığında Ukrayna Kırım konusunu gündeme getirmekten vazgeçecek.” ifadelerini kullandı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.