Zelenskiy: Tüm topraklarımızı geri almalıyız

17 Temmuz 2020, 12:08

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, 16 Temmuz 2020 tarihinde Ukrayna Devlet Egemenliği Deklarasyonunun kabul edilmesinin 30. yıl dönümü dolayısıyla Ukrayna Parlamentosunda (Verhovna Rada) açıklamalarda bulundu.

Konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Kırım konusunu da dile getirirken, “Altı yıldır kendi egemenliğimizi Rus saldırganlığından koruyoruz. Bunun için büyük bir bedel ödüyoruz – vatandaşlarımızın hayatları. İnsanlarımızı kaybettik. Ve yazık ki ölmüş kişileri yaşama döndüremeyiz. Ancak kendi topraklarımızı geri alıp, ülkemizde hakikat ve adalete güvenini geri kazanmalıyız.” dedi.

UKRAYNA 30 YIL ÖNCE BAĞIMSIZLIĞIN İLK ADIMINI ATTI

16 Temmuz 1990 tarihinde Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (USSC) Verhovna Radası, Ukrayna’nın kendi anayasasının hukuki temelini oluşturacak Ukrayna Devlet Egemenliği Deklarasyonunu kabul etti.

Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’nin 12 Haziran’da ve Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin 23 Haziran’da kabul ettikleri egemenlik deklarasyonlarının ardından, Ukrayna’da kabul edilen deklarasyonda, Ukrayna “Bölge sınırları içerisinde egemen, bağımsız, bütün, bölünmez ve dış ilişkilerde eşit haklara sahip bir devlet” olarak ilan edildi.


egemenlik
Kırım
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: