Zelenskiy: “Uçak kazasından sorumlu olan herkes cezalandırılacak”

12 Ocak 2020, 09:59

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, İran’daki Ukrayna Uluslararası Havayolları uçak kazasında hayatını kaybeden herkesin uygun bir şekilde toprağa verileceği ve kazadan sorumlu olan herkesin cezalandırılacağını ifade etti.

Yayınladığı video açıklamada Ukrayna halkına seslenen Zelenskiy, “Bu zor günlerde söylemek istediğim; Tüm ölenleri aileleri ve yakınlarına geri getireceğim. Onlar yakınlarını insanca son yolculuğa uğrayabilecek. Onların anısını layık bir şekilde anacağız. Tüm suçlular cezalandırılacak.” diye kaydetti.

UKRAYNA ULUSLARARASI HAVAYOLLARI UÇAĞI KAZASI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

Daha sonra 11 Ocak 2020’de İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.


İran
uçak kazası
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: