Zelenskıy: Türkiye, Mariupol'deki yaralıları Berdyansk limanından çıkarmayı kabul etti

Güncel
Anife Bilal
05 Nisan 2022, 14:10
Anife Bilal
05 Nisan 2022, 14:10

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Türkiye’nin bir aydan uzun bir süredir Rus işgal güçleri tarafından kuşatma altında tutulan Mariupol kentindeki yaralıların çıkarılması için girişim başlattığını bildirdi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus ordusunun haftalarca kuşatma altında tuttuğu ve hergün havadan bombaladığı Mariupol kentindeki durumun günden güne kötüleştiğini belirtti. Gazetecilere konuşan Zelenskıy, “Mariupol konusu çok kritik. Kentin askeri yoluyla kurtarılması şu an söz konusu değil. Türkiye krizin çözümüne katılıyor. Mariupol’de ölen ve yaralıları Berdyansk limanından çıkarmaya kabul etti. Şu an Putin’den onay bekleniyor” dedi.

MARİUPOL HAFTALARDIR KUŞATMA ALTINDA

İşgalci Rusya’nın saldırıları altındaki Mariupol kentinde sivil halk ağır bombardıman altında. Mariupol kentinde binlerce sivil Rus bombaları altında hayatta kalmaya çalışıyor. Şehirden tahliye olmak isteyenler, işgalci Rus ordusu tarafından ya engelleniyor ya da zorla Rusya şehirlerine giden sözde koridorlara yönlendiriliyor. Ayrıca işgalciler, kent sakinlerine Ukrayna tarafına sadece kendi araçlarıyla çıkmasına izin veriyor. Fakat devamlı bombalanan kentte sağlam araba ve benzin bulmak çok zor.