Zelenskiy, Steinmeier ile görüştü: Normandiya Dörtlüsü, en yakın zamanda toplanmalı

Haberler
Anife Bilal
23 Ekim 2019, 11:16
Anife Bilal
23 Ekim 2019, 11:16

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Japonya’ya düzenlediği resmi ziyaret çerçevesinde Almanya Devlet Başkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, görüşmenin detaylarını açıkladı. Zelenskiy, Alman mevkidaşına, “Donbas’ta barışın sağlanması ve kanın dökülmesini durdurmak benim ve ekibim için önceliktir. Savaşın çözülmesine yönelik gösterdiğiniz siyasi ve diplomatik çabalar ayrıca Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü yeniden sağlama konusunu devamlı gündemde tuttuğunuz için size içtenlikle teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, iki liderin, Normandiya Formatı’nın Ukrayna’ya karşı Rusya Federasyonu tarafından yöneltilen saldırganlığı durdurmanın anahtarı olduğu ve görüşmenin en yakın zamanda düzenlenmesi gerektiği konusunda anlaştığı ifade edildi.

Zelenskiy, görüşme ile ilgili şu ifadeleri de kaydetti: “Ukrayna, Normandiya Dörtlüsünün yeniden çalışmasını sağlamak için kendi yükümlülüklerini yerine getirdi. Normandiya Dörtüsü liderlerinin en yakın zamanda toplanmasını bekliyoruz çünkü tüm engeller kaldırıldı.”