Zelenskıy: Savaşın dengesi değişiyor ve Rusların mevzi tutması zorlaşıyor

Güncel
qha muhabir
19 Temmuz 2022, 14:17
qha muhabir
19 Temmuz 2022, 14:17

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın artık Ruslara önemli kayıplar verebileceğini söyledi. Zelenskıy, savaş alanının dengesinin değiştiğini, Rus işgal güçlerinin mevzi tutmaya zorlanmaya başladığını belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 18 Temmuz 2022 tarihinde yayınladığı günlük video mesajında, Ukrayna kuvvetlerinin işgalcilere önemli lojistik kayıplar verebildiğini söyledi ve “Diğer Ukraynalı yetkililerin dediği gibi, Batı silahları, savaş alanının dengesini değiştiriyor” dedi.

Rus ordusunun ele geçirdiği topraklarda mevzi tutması giderek zorlaşıyor” diyen Zelenskıy, “Adım adım ilerliyoruz, işgalcilerin tedarikini kesiyoruz ve işbirlikçileri belirleyip etkisiz hale getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

BATI SİLAHLARI SAVAŞ ALANININ DENGESİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Öte yandan, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, ABD’nin Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) gibi daha uzun menzilli topçuların zamanında gelişinin savaş alanı dengesini değiştirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Zalujnıy, “Durumu stabilize etmeyi başardık. Karmaşık, yoğun ama tamamen kontrollü. Savunma hatlarını ve pozisyonlarını korumamıza katkıda bulunan önemli bir faktör ise düşman kontrol noktalarına, mühimmat ve yakıt depolarına operasyonel saldırılar düzenleyen M142 HIMARS sistemlerinin zamanında gelmesidir” dedi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.