Zelenskiy: Rusya ile olan çatışma Kırım ve Donbas geri verilmeden çözülemez

27 Ocak 2020, 12:15

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rusya Federasyonu ile süren çatışmanın, işgal edilen Kırım ve Donbas bölgelerinin Ukrayna egemenliği altına geri dönmeden çözülmesinin imkansız olduğunu ifade etti.

İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında verdiği basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Toprak bütünlüğümüz geri kazanılmadan çatışmanın çözümünü görmüyoruz. İşgal edilen bölgelerde birkaç milyon Ukrayna vatandaşı yaşıyor. Dolayısıyla tabii ki topraklarımızı geri almalıyız.” dedi.

“İŞGAL TÜM DÜNYA İÇİN BİR MEYDAN OKUMADIR”

İşgalin sadece Ukrayna için değil tüm dünya için bir meydan okuma olduğunu belirten Zelenskiy, “Bu tüm dünya için çok ciddi bir örnek… Topraklarımızı geri alamazsak eminim ki böyle vakalar tekrar edecektir.” diye kaydetti.

RUS ASKERLERİ UKRAYNA TOPRAKLARINDAN GERİ ÇEKİLMELİ

Donbas ve Kırım’ın işgalci birliklerden temizlenmesi konusunda konuşan Zelenskiy, askeri güçlerin sadece Rusya’nın isteğiyle işgal edilen bölgelerden geri çekilebileceğini ifade ederken, “Bunu sadece Rusya yapabilir. Bu askeri güçler topraklarımızdan geri çekilmeli. Bu konuda ben şimdilik çözüm göremiyorum.” dedi.


Donbas
Kırım'ın işgali
Rus saldırganlığı
Rusya
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: