Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, Avrupa'ya karşı açıkça bir gaz savaşı yürütüyor

Ekonomi
qha muhabir
26 Temmuz 2022, 14:29
qha muhabir
26 Temmuz 2022, 14:29

Rusya Federasyonu, Avrupa ülkelerine gaz sevkiyatını yarı yarıya düşüreceğini duyurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kremlin’in Avrupa’ya karşı açıkça bir gaz savaşı yürüttüğünü söyleyerek “Bunlar terörün farklı biçimleridir” dedi.

Rusya devlet enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım gaz boru hattındaki bir türbinin bakıma alınması nedeniyle Avrupa’ya gaz akışının yarı yarıya düşüreceğini duyurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 25 Temmuz 2022 tarihli günlük video mesajında, Rusya’nın Avrupa’ya karşı açıkça gaz savaşı yürüttüğünü ifade etti.

Bugün Avrupa’ya bir gaz tehdidi daha gördük. Kuzey Akım türbinine ilişkin verilen ödünlere rağmen Rusya, Avrupa ülkelerine sözleşme gereği yapmak zorunda olduğu gaz tedariğine devam etmeyecek” diyen Zelenskıy “Bütün bunlar, Avrupalıların kışa hazırlanmalarını mümkün olduğunca zorlaştırmak için Rusya tarafından kasıtlı olarak yapılıyor” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: BUNLAR, TERÖRÜN FARKLI BİR BİÇİMİDİR

Bu, Rusya’nın Avrupa Birliğine karşı yürüttüğü açık bir gaz savaşıdır – tam olarak böyle algılanmalıdır” ifadelerini kullanan Zelenskıy, “İnsanlara ne olacağı; limanların kapanmasından kaynaklanan açlıktan, kışın soğuğundan ve yoksulluktan… ya da işgalden nasıl acı çekeceği (Rusya’nın) umurlarında değil. Bunlar terörün farklı biçimleridir” dedi.

ZELENSKIY: RUSYA’YA KARŞILIK VERİLMELİ, YAPTIRIMLAR GÜÇLENDİRİLMELİ

Bu nedenle Rusya’ya karşılık verilmesi, yaptırımların güçlendirilmesi gerektiğini belirten Zelenskıy, “Rus gelirlerini yalnızca gaz ve petrolden değil, aynı zamanda kalan ihracattan da sınırlamak için her şeyi yapın. Rusya ile mümkün olduğunca ticari bağları koparın, çünkü bu tür her bağ, Rusya’nın potansiyel baskı kurma aracıdır” ifadelerini kullandı.

GAZ SEVKİYATI BAKIM BAHANESİYLE DAHA ÖNCE DE YARIYA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Daha önce bakım bahanesiyle Avrupa Ülkelerine yönelik gaz sevkiyatını yarı yarıya düşüren Rus devlet enerji şirketi Gazprom, geçen hafta türbinlere yönelik bakımların sona ermesiyle Avrupa’ya tekrar 67 milyon metreküp gaz sağlamaya başlamıştı. Şirket, yeni bakımlar nedeniyle 27 Temmuz itibariyle Kuzey Akım’dan gaz sevkiyatını yarı yarıya düşürerek 33 milyon metreküp ile sınırlandıracağını duyurdu.