Zelenskıy: Ruslar, Mariupol’deki sivillere gıda ve ilaç taşınması için kararlaştırılan yola mayın döşediler

Güncel
Anife Bilal
08 Mart 2022, 09:25
Anife Bilal
08 Mart 2022, 09:25

Rusya, günlerce bombardıman altında kalan sivil halkın Ukrayna’nın güvenli bölgelerine tahliye edilmesine izin vermiyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sivil halka tehlikeli bölgelerden çıkmasına izin vermeyen Rusya’nın, Mariupol kentine yiyecek ve ilaç götürmek için kullanılan yola mayın döşediğini dile getirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgal güçlerinin Ukrayna’nın oluşturduğu sözde insani koridorlara saldırdığını bildirdi. Zelenskıy, “Rus teröristler, insani koridorlara ateş açarak sadece işgal altındaki bölgelere geçiş yolunu açık bırakıyorlar. Amaçları Rus propaganda televizyonu için işlerine gelen bir görüntü oluşturmaktır.” dedi.

“MARİUPOL YOLUNA MAYIN DÖŞEDİLER”

Tarafların insani koridorlar konusunda anlaştığını ama anlaşmanın uygulanmadığını vurgulayan Zelenskıy, “Anlaşma çalıştı mı? Hayır, bunun yerine Rus tankları, GRAD sistemleri, mayınları çalıştı. Onlar, Mariupol’deki sivillere gıda ve ilaç getirilmesi için kararlaştırılan yola bile mayın döşediler. İnsanları taşımak için hazırlanan otobüsleri bile bombalıyorlar. Öte yandan işgal altındaki bölgeye birkaç kişiye geçmesine izin veriyorlar. Bu insanları kameraya çekerek sonra propaganda televizyon kanallarında biz ‘kurtarıcıyız’ diye gösteriyorlar. Bu bir alaycılıktır. Hiçbir insani amaçları yok sadece propaganda.” ifadelerini kullandı.