Zelenskıy, Parlamentoya siyasi tutsakların korunmasına ilişkin bir yasa tasarısı sundu

Haberler
Anife Bilal
28 Eylül 2021, 14:33
Anife Bilal
28 Eylül 2021, 14:33

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırganlığı sonucu alıkonulan kişilere ve ailelerine, sosyal ve yasal yardımının sağlanmasını öngören yasa tasarısını Ukrayna Parlamentosuna sundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Parlamentosuna “Ukrayna’ya karşı yürütülen silahlı saldırı sonucunda kişisel özgürlüklerinden yoksun bırakıldığı gerçeği tespit edilen kişilerin ve onların ailelerinin sosyal ve yasal korunmasına dair” başlıklı yasa tasarısını sundu. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, söz konusu yasa tasarısının, Ukrayna’ya karşı yürütülen silahlı saldırı sonucunda alıkonulan kişilere, sosyal ve yasal olarak korunma sağlamaya yönelik yasal mekanizmaların oluşturulmasını öngördüğü ifade edildi.

KOMİSYON KURULACAK

Bunun dışında yasa tasarısı, Ukrayna’ya karşı saldırganlık sonucunda alıkonulan kişileri tespit etmekten sorumlu komisyonun kurulmasını öngörüyor ve ilgili komisyonun yetkililerini belirliyor. Daha önce, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD’nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada uluslararası toplumundan Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında ve Rusya’da yasa dışı olarak alıkonulan yaklaşık 450 Ukrayna vatandaşının serbest bırakılması konusunda yardım istedi.