Zelenskıy: Normandiya Dörtlüsü liderlerinin danışmanları çevrimiçi toplantı düzenleyecek

Haberler
Elvina Khalilova
07 Kasım 2020, 13:38
Elvina Khalilova
07 Kasım 2020, 13:38

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Normandiya Dörtlüsü üyesi ülkelerin liderlerinin danışmanlarının çevrimiçi bir görüşme düzenleyeceğini duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e göre, liderlerin danışmanları arasındaki toplantı video konferans yöntemiyle 13 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. 

Lugansk Bölgesine iş ziyareti sırasında gazeteciler ile bir araya gelen Zelenskıy, “13 Kasım’da Normandiya Dörtlüsü üye ülkelerin liderlerinin danışmanları video konferans yönetimi ile bir görüşme düzenleyecek. Görüşme sırasında tüm gelecek adımlarımız müzakere edilecek. Geleceğimiz ise belli. Bunlar Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanma ve Ukrayna’nın doğusunda barışın sağlanmasıdır.” dedi. 

EN SON GÖRÜŞME EYLÜL’DE YAPILDI

Normandiya Zirvesi kapsamında en son görüşme 11 Eylül’de yapılmıştı. O zaman Normandiya Dörtlüsü üye ülkeleri liderlerinin siyasi danışmanları Donbas’taki durumun çözümü konusunda bir araya gelmişti. Görüşme yeni saat sürdü, ancak sonuçta hiçbir gelişme olmadı. 

Normandiya Dörtlüsünün liderleri – Ukrayna, Almanya, Fransa ve Rusya liderleri en son 9 Aralık 2019’da Paris’te toplanmıştı.