Zelenskiy'nin Türkiye temaslarını Kırım Tatar diasporası nasıl karşıladı?

09 Ağustos 2019, 20:22

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin Türkiye ziyareti ve temasları Kırım Tatar diasporasında memnuniyet yarattı.

Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) görüşlerine başvurduğu Türkiye Kırım Tatar Diasporasının temsilcileri; Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Derneği Başkan Vekili ve DQTK (Dünya Kırım Tatar Kongresi) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Kırım Türkleri Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Kırım Derneği’nin eski genel başkanı Tuncer Kalkay ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Diaspora temsilcilerinin değerlendirmeleri şu şekilde:

Kırım Derneği Genel Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin:

“Kırım Derneği Genel Merkezi’nin yeni binasında faaliyetlerine başlaması, öncelikle yurt içinde 25 şube ve 3 temsilciliğin yanı sıra yurt dışında 5 temsilcilik ile faaliyet gösteren kurumumuzun fiziki şartlarının gelişmesi adına son derece önem arz etmektedir. Bu açılışımız sırasında Kırım Tatar diasporasının liderlerinin ve Ukraynalı dostlarımızın yanımızda olması ise çok güzel bir dostluk mesajı vermiştir.

Ukrayna’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı ve Ukrayna parlamentosunun çoğunluğunu elinde tutan Halkın Hizmetkarı Partisinin başkanı Volodımır Zelenskiy’nin derneğimize yaptığı bu ziyaret, Ukrayna’da iktidarın Kırım hakkındaki görüşlerinin değişmediğine dair güzel bir işarettir ve umarız bu şekilde devam edecektir. Kendisi ile yaptığımız kısa görüşme sırasında bizlere sergilediği yakınlık ve dostane tavrın altının çizilmesi gerekir.

Sayın Cumhurbaşkanı tekrar görüşeceğimizi de dile getirmiştir. Kırım Tatar diasporasının tutumunu ve siyasi bakışını açıkça dile getirdiğimiz etkinliğimizde, Ukrayna ve Türkiye arasındaki dostluk köprüsünü daha da güçlendirdiğimizi düşünüyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam edecektir.”

Av. Namık Kemal Bayar, Kırım Derneği Başkanvekili ve DQTK (Dünya Kırım Tatar Kongresi) Genel Sekreteri:

“Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin Türkiye ziyareti Türkiye’deki Kırım Tatar Diasporası açısından da önemli bir gelişme oldu. Bu ziyaret esnasında Anıtkabir töreni ardından Kırım Derneği Genel Merkezinin yeni binasının açılışını milli liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve KTMM ve DQTK Başkanı Refat Çubarov ile birlikte yapan Zelenskiy, Kırım Tatarlarına ve Kırım Tatar diasporasına verdiği önemi de göstermiş oldu.

Bu ziyaret esnasında Kırım Tatar diasporası olarak, Kırım’ın işgalden kurtarılması, milli özerklik, yerli halk kanunu, sivil toplum diyaloğunun arttırılması, diaspora kimliği gibi çeşitli konulardaki görüş, talep ve önerilerimizi Cumhurbaşkanı Zelenskiy’e diaspora olarak ilk elden aktarma imkanı bulduk.

Sayın Cumhurbaşkanının, Kırım’ın işgalden kurtarılması konusunda kararlı ve ilkesel tutumunu doğrudan kendi ağzından duymak Kırım Tatar diasporası açısından oldukça önemli idi. Bu noktada Ukrayna devletinin kararlı siyaseti bir kez daha diaspora tarafından görüldü.

Sayın Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in samimi ve ilkeli açıklamaları bize şunu gösterdi ki Ukrayna’nın Kırım ve Kırım Tatar halkı konusundaki siyaseti Kırım Tatar halkının arzu ve gayeleri doğrultusunda daha da gelişecektir.”

Kırım Türkleri Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten:

“Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin Türkiye ziyareti memnunluk verici. Türk ve Ukrayna devletleri arasında bir köprü olan Kırım Tatarlarının bir mensubu olarak, Türk ve Ukrain halklarının dostluğunun her ün artmasından büyük bir memnunluk duyuyorum.

İki ülke arasında imzalanan Ticaret Anlaşması olumlu bir adım. 80 milyon nüfuslu Türkiye ile 40 milyon nüfuslu Ukrayna’nın büyük bir ticari personele sahip olduğu malum. Bu anlaşmalar neticesinde Ukrayna’nın turizm potansiyelinin Türkiye’den gelen turistler ile artacağı fikrindeyim.

Belki en önemlisi, Türkiye ve Ukrayna savunma sanayi alanındaki ortak projeleri. İstanbul’da görev yapan diplomatların, Kırım Tatar toplumunun İstanbul’daki temsilcilerini kitleye açık ikili etkinliklere davet etmesi bir gelenektir. Son dönemde maalesef bu gelenek göz ardı edilmektedir. Geleneksel uygulama haline gelmiş hususlara özen gösterilmemesinin faydalı bir tutum olduğu kanaatinde değilim.”

Kırım Derneğinin eski genel başkanı Tuncer Kalkay:

“Kırım’ın işgaline karşı Vatan Kırım’da verdikleri mücadeleyi diasporada da güçlü bir şekilde devam ettiren Kırım Tatarları için Zelenskiy’nin Rusya’ya karşı duruşunun ve Kırım’ın işgaline bakışının nasıl olacağı soru işareti olarak duruyordu. Hal böyle iken Nisan ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferini parlamento seçimleri ile güçlendirerek taçlandıran Zelenskiy bölgedeki ilk ziyaretini 7 Ağustos 2019 tarihinde Türkiye’ye yaptı.

Bu ziyaretin ilk durağında da Kırım’ın işgaline karşı ilk günden itibaren güçlü ve etkili bir karşılık veren Kırım Derneğinin, Genel Merkez yeni binasının açılışını Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile gerçekleştirerek Kırım Tatarlarına yönelik mesajını güçlü bir şekilde vermiş oldu.

Akabinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Zelenskiy, Türkiye’nin Kırım’ın işgaline karşı tutumundaki istikrarlı tavrından dolayı şükranlarını bildirdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye’nin Kırımın işgaline karşı kararlı duruşundan vazgeçmesinin mümkün olmadığını, Kırım Tatarlarının vaziyetlerinde bir iyileşme görmediklerini, Kırım Tatar soydaşlarının durumlarını her zaman öncelikleri olduklarını belirtti.”

Kırım Gelişim Vakfı Başkanı ve Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit:

“Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin hem Türkiye’ye yaklaşımını hem de Kırım ve Kırım Tatarlarına ilişkin tutumunu göstermesi açısından önemli bir gelişme. Ukrayna’nın yeni yönetiminin Türkiye ile ilişkilere verdiği önem ve Kırım meselesine ilişkin tutumun korunması mesajı açısından önemli.

İşgal altındaki Kırım’la ilgili dünyaya verilmiş bir mesaj söz konusu. Kırım Derneği’nin yeni binasını açılışına katılarak Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Kırım Tatar diasporasına yönelik desteğini sergilemişti. Ayrıca ekonomi başta olmak üzere çeşitli alanlardaki iş birliğinin pekiştirilmesi, iki ülkenin yakınlaşması açısından da gelecekteki ilişkiler adına iyi bir adım olduğunu düşünüyorum.”

Kırım Tatar diasporası
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: