Zelenskıy, Nijerya'da korsan esaretinden kurtulan Ukraynalı denizcilerle bir araya geldi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Şubat 2021, 19:16
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Şubat 2021, 19:16

Nijerya kara sularında 16 Aralık 2020’de kaçırılan ve 31 Ocak’ta serbest bırakılan Ukraynalı denziciler dün İstanbul üzerinden Kıyiv’e döndü. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, esaretten kurtularak ülkesine ulaşan 6 Ukraynalı denizciyi kabul etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Aralık 2020’de Gine Körfezi’nde korsanlar tarafından ele geçirilen Stevia gemisinin mürettebatından altı Ukrayna vatandaşıyla Kıyiv’de dün bir araya geldi. Nijerya’da alıkonulan Ukraynalı denizciler 2021 Ocak ayının sonunda serbest bırakıldı. Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamayagöre, Nijerya’nın Port Harcourt şehrine ve daha sonra Lagos ve İstanbul’a (Türkiye) götürülen denizciler dün Lagos ve İstanbul üzerinden Kıyiv’e getirildi.

“UKRAYNA İÇİN VATANDAŞLARINI ÜLKELERİNE GETİRMEK ÖNCELİK”

Zelenskıy, kabulde yaptığı konuşmada, Ukrayna devleti için vatandaşlarını ülkelerine geri getirmenin öncelik olduğunu belirtti. Zelenskıy, söz konusu kabulde şunları kaydetti:

“Ukraynalı diplomatlar harika bir iş çıkardı, hem Dışişleri Bakanlığı hem de istihbaratımız. Oldukça karmaşık bir kombinasyon yapıldı. İnsanlar geri döndü. Operasyon zekice geçti, Bunun yıllarca sürebileceği vakaları biliyoruz. Bunun Ukrayna için büyük bir zafer olduğunu düşünüyorum.”

ZELENSKIY: ÜST DÜZEY BİR OPERASYONDU

Cumhurbaşkanı, Ukrayna vatandaşlarının evlerine dönmesinin Ukrayna devleti için bir öncelik olduğunu vurgulayarak, Ukraynalıların geri dönüşü için yapılan bu operasyonun üst düzeyde gerçekleştiğini belirtti.
Zelenskıy, “Dışişleri Bakanına, istihbarat komitesi başkanına, Cumhurbaşkanlığı Dairesi başkanına ve hem Ukrayna’da hem de yurtdışında görev yapmış tüm diplomatlara teşekkür ediyorum. Nijerya’daki büyükelçiliğimiz tarafından çok şey yapıldı, Arnavut diplomatlarla da işbirliği yaptık.” dedi.

DENZİCİLER YAŞADIKLARINI CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY’E ANLATTI

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, korsanların Ukraynalıları hangi koşullarda alıkoyduklarını da sordu. Denizciler, çok sayıda sivrisinek bulunan mangrov ormanları arasında ormanda tutulduklarını söyledi.
Denizcilerden biri, “Korkunçtu. Çevrenizde günün her saati makineli tüfekli yirmi kişi var” diyerek adam kaçıranların çoğunun ağır uyuşturucu zehirlenmesi durumunda olduğunu aktardı.

UKRAYNALI DENİZCİLERE NE OLDU?

Nijerya kara sularında 16 Aralık 2020’de korsanların saldırısı sonucu “Stevia” isimli gemideki 6 Ukraynalının aralarında bulunduğu 8 mürettebat kaçırıldı. Zelenskıy, 31 Ocak’ta denizcilerin serbest bırakıldığını duyurdu.

Geçen yıl Gine Körfezi’nde kaçırılan 17 Ukraynalı denizci, 2017’den beri Libya’da gözaltına alınan Ruta gemisinin 14 mürettebatı, 9 Ukrayna vatandaşı olmak üzere yurtdışında yasadışı olarak gözaltına alınan 42 Ukrayna vatandaşının serbest bırakılması sağlandı. Suriye mülteci kamplarından 2 vatandaş Irak’ta rehin tutuldu. 2021 yılının Ocak ayının başlarında, Libya’da Aralık 2017’de beş yıl hapis cezasına çarptırılan Kaptan Hayyam gemisinin mürettebatının dört vatandaşı kurtarıldı ve ülkelerine döndü.