Zelenskiy: NATO'ya üyelik hedefimiz değişmedi

Güncel
Anife Bilal
05 Haziran 2019, 13:12
Anife Bilal
05 Haziran 2019, 13:12

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, NATO Genel Sekreteri ile görüşmesinde, Ukrayna’nın NATO üyelik hedefinin değişmediğini vurguladı.

İlk resmi yurt dışı ziyaretini Brüksel’e gerçekleştiren Zelenskiy, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“ULUSAL GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAMALI VE ASKERİ, SİYASİ VE EKONOMİK AÇIDAN DAHA GÜÇLÜ OLMALIYIZ”

Rusya ile müzakere yapmaya hazır olduklarını ifade eden Zelenskiy, “Ukrayna’nın stratejik rotası NATO’nun tam üyeliğini elde etmektir, bu dış politikamızın önceliğidir. Ukrayna yüksek yaşam standartlarına ulaşmaya, yolsuzluğu yok etmeye ve devleti modernleştirmeye çalışıyor. Tüm bunlar sadece ulusal güvenliğimizi sağlayarak mümkün olabilir. Rusya ile müzakere yapmaya hazırız, Minsk Anlaşmaları uygulamaya hazırız fakat, ilk önce biz kendimizi savunma fırsatına sahip ve ekonomik, siyasi ve askeri açıdan daha güçlü olmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

“MÜTTEFİKLER, RUSYA’NIN KIRIM’I YASA DIŞI İLHAKINI TANIMIYOR”

Stoltenberg ise Ukrayna’yı “değerli bir ortak” olarak nitelendirerek, Afganistan ve Kosova’daki NATO misyonlarına katkılarından dolayı teşekkür etti. Stoltenberg, “Yaklaşık 40 milyon avro, siber güvenlik ve tıbbi rehabilitasyon için sağlanacak. Bunun dışında NATO müttefikleri, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine askeri tatbikatlarda yardımcı oluyor, bizim danışmanlarımız güvenlik ve savunma alanlarında yapılan reformlara destek veriyor.” diye kaydetti.

NATO’nun Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına güçlü destek verdiğini vurgulayan Stoltenberg, “Müttefikler, Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakını tanımıyor ve Karadeniz’deki saldırgan tutumunu kınıyor.” dedi.

Zelensiy, Brüksel temasları kapsamında ayrıca AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile de basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.