Zelenskiy, NATO üyeliğini referanduma götürecek

Güncel
Ömer Cihad Kaya
05 Haziran 2019, 17:26
Ömer Cihad Kaya
05 Haziran 2019, 17:26

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, geniş kapsamlı bir bilgilendirme kampanyası yürüttükten sonra Ukrayna’nın NATO üyeliği için referanduma gideceğini ifade etti.

Brüksel ziyareti kapsamında 1+1 TV kanalına röportaj veren Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Ukrayna’nın AB’ye ve NATO’ya üyelik konusunda bir dizi açıklamada bulundu.

Ukrayna’nın ve NATO ve AB’ye üye olduğu takdirde Rusya ile ilişkilerin nasıl olacağına yönelik soruya Zelenskiy, “Her şeyden önce biz bağımsız bir ülkeyiz ve bu bizim seçimimiz. Bu bizim Avrupa ve NATO’ya giden yolumuz. Ve bu da Ukrayna Anayasası tarafından korunuyor” cevabını verdi. Ayrıca Zelenskiy, Ukrayna’nın NATO’ya doğru giden yolunun, öncelikle ülkenin güvenliği ve askeri ve ekonomik gelişmeden geçtiğini de sözlerine ekledi.

“UKRAYNA, KESİNLİKLE NATO’DA OLACAK”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Her Ukraynalıyı NATO’nun ne olduğu ve korkutucu bir şey olmadığı konusunda bilgilendirmemiz gerekiyor. Tüm Ukraynalılar hazır olduğunda, bu konuyu referanduma götüreceğiz ve Ukrayna kesinlikle NATO’da olacak” dedi.

ÖNCEKİ CUMHURBAŞKANI POROŞENKO DA BENZER BİR TAVIR SERGİLEMİŞTİ

Diğer taraftan, Ukrayna’nın bir önceki Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da, benzer söylemleri yineleyerek ülkesinin NATO’ya üyeliği noktasında bir tavır sergilemişti. 2 Şubat 2017 tarihinde Alman gazetesi Berliner Morgenpost için verdiği röportajda Poroşenko, Ukrayna’nın NATO’ya katılmasını destekleyen vatandaşlarının sayısı dört sene önce yüzde 14 iken, şu anki oranın yüzde 54 çıktığını ifade ederek, “NATO’ya katılma konusunda referandum düzenleyeceğim. Ukraynalıların çoğu NATO’ya katılmak için oy kullanırsa, İttifak üyesi olmak için elimden gelen her şeyi yapacağım” demişti.