Zelenskıy müzakereler hakkında: Rusya baskı kurmaya çalışıyor, bu tür taktikleri kabul etmiyoruz

Güncel
Manas
01 Mart 2022, 07:33
Manas
01 Mart 2022, 07:33

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna ve Rus heyetleri arasındaki müzakereleri değerlendirerek şu ana kadar almak istedikleri bir sonucu alamadığını dile getirdi. Devlet Başkanı Zelenskıy, “Adil müzakereler, ancak müzakereler sırasında bir taraf diğer tarafa topçu füzelerle saldırmadığında mümkün olabilir.” dedi.

Zelenskıy, 28 Şubat 2022’de Rus tarafının inisiyatifiyle Ukrayna ile Rusya arasında ilk tur müzakerelerin yapıldığını dile getirdi. Bu müzakerelerin yapıldığı sürede, Ukrayna topraklarının bombalandığını bildirdi.

ZELENSKIY: ADİL MÜZAKERE, ANCAK BİR TARAF DİĞER TARAFA FÜZE İLE VURMAZSA OLABİLİR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Müzakere süreci devam ederken, diğer taraftan eşzamanlı füzeler atılıyordu. Rusya’nın bu kadar basit bir şekilde baskı yapmaya çalıştığını düşünüyorum. Vakit kaybetmeyin. Biz bu tür taktikleri kabul etmiyoruz. adil müzakereler, ancak müzakereler sırasında bir taraf diğer tarafa topçu füzelerle saldırmadığında mümkün olabilir.” ifadesini kullandı.

Şimdiye kadar Ukrayna’nın almak istediği sonucu alamadığını ve Rusya’nın kendi pozisyonunu açıkladığın kaydetti. Zelenskıy, Ukrayna heyetinin, savaşı sona erdirmek için karşı görüşlerini dile getirdiğini belirtti. Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Bazı sinyaller aldık. Heyet Kıyiv’e döndüğünde duyduklarımızı analiz edeceğiz ve ardından ikinci tur müzakerelere nasıl geçeceğimize karar vereceğiz.” dedi.

28 Şubat 2022 tarihinde, Ukrayna heyeti, Pripyat Nehri yakınında Ukrayna-Belarus sınırında Rus heyetiyle bir araya geldi. Müzakerelerin kilit konusu acil bir ateşkes ve işgalci birliklerin Ukrayna topraklarından çekilmesiydi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler başladı - Son Dakika Haberleri

Toplantıya katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Ukrayna ve Rus heyetlerinin bir dizi öncelikli konuyu görüştüklerini ve şimdi başka kararlar için istişarelerde bulunmak üzere başkentlerine döndüklerini söyledi..