Zelenskıy: Müzakereler ciddi olmalı, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü sağlanmalı

Güncel
qha muhabir
26 Mart 2022, 03:33
qha muhabir
26 Mart 2022, 03:33

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya ile yapılacak müzakerelerde şartların adil olması gerektiğini vurguladı. Ülkesinin egemenliğinin garanti edilmesi ve toprak bütünlüğünün temin edilmesi gerektiğinin altına çizdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 25 Mart 2022 tarihinde yayımladığı bir video mesajında, Rus işgalcilerini büyük kayıplara uğratan Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Donbas, Harkiv ve Kıyiv’de düşman saldırılarına karşı mücadelesini başarılı bir şekilde devam ettiğini belirtti.

“RUSYA, KONUŞMANIN GEREKLİ OLDUĞU DÜŞÜNCESİNE YÖNLENECEK”

Savunucularının, Rus saldırılarını başarılı şekilde püskürterek Rus yönetimini konuşmanın gerekli olduğu düşüncesine yönlendireceğinini ifade eden Zelenskıy, görüşmelerin vakit kaybetmek için değil acilen, anlamlı, dürüst şekilde sonuç bekleme amaçlı olması gerektiğini vurguladı.

“MÜZAKERELERDE ŞARTLAR ADİL OLMALI”

Daha şimdiden 16 bin Rus askeri öldü. Ne için? Bu kime ne kazandırıyor?” diye seslenen Volodımır Zelenskıy, görüşmenin ciddi olması gerektiğini, Ukrayna’nın egemenliğinin garanti altına alınması, toprak bütünlüğünün sağlanması gerektiğini belirtti. Zelenskıy ayrıca “Yani şartlar adil olmalı. Aksi takdirde, Ukrayna halkı bunu kesinlikle kabul etmeyecek” ifadelerini kullandı.