Zelenskiy, Merkel'le bir araya geldi

25 Eylül 2019, 14:49

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Birleşmiş Milletler 74. Genel Oturumu çerçevesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada görüşme sırasında tarafların Ukrayna Doğusundaki askeri saldırganlığı ile ilgili atılacak adımlarının görüşülmesi için Normandiya Dörtlüsü  (Almanya, Fransa, Rusya, Ukrayna) ülke liderlerinin yapmayı planladığı toplantının hazırlık durumunu ele aldıkları belirtildi.

Bunun dışında, Zelenskiy, Merkel’e Ukrayna’daki güvenlik durumu ve Ukrayna tarafının Stanıtsa Luganskaya yakınında yıkılan köprünün yeniden inşaa edilmesi konusunda gösterdiği çabaları hakkında bilgi verdi.

Görüşme sırasında Zelenskiy, ülkesinin Donbas’ta barışçıl çözüm konusunda aldığı sorumluluklarının siyasi ve diplomatik mekanizmaları kullanarak yerine getirme konusundaki tutarlılığını koruduğunu kaydetti.

Öte yandan Almanya Başbakanı, Almanya’nın Ukrayna’nın Donbas’ta barışı sağlama çabalarına destek vermeye devam edeceğini ifade ederek etkili sonuçlar elde etmek için Normandiya Formatında düzenlenecek toplantıya dikkatlice hazırlanılması gerektiğine dikkat çekti.

angela merkel
Volodımır Zelenskiy