Zelenskiy, Kırımoğlu'nun Kırım hakkındaki sorularına cevap verdi

Haberler
Anife Bilal
16 Nisan 2019, 11:20
Anife Bilal
16 Nisan 2019, 11:20

Ukrayna Cumhurbaşkanı adayı Vladimir Zelenskiy’in kurmayları, Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun aday Zelenskiy’e Kırım hakkında yönelttiği beş soruya cevap verdi.

Cevabın tam metni şu şekilde:

“Kırım, elbette Ukrayna’nın işgal edilen toprağı. Bilindiği ve tüm medeni dünyada kabul edildiği gibi, söz konusu işgal tamamen yasa dışı ve zor kullanılarak gerçekleşti. Sözde “referandum”, Kırım Özerk Cumhuriyeti sakinlerinin iradesinin özgürce tecelli edilmesi olarak görülemez. Çünkü o, Rus otomatik tüfeklerinin namluları altında ve çoğu Kırım Tatar, Ukrain, hatta Rus ve diğer etnik asıllı vatandaşların katılımı olmadan düzenlenmişti.

Söz konusu faktörler göz önünde bulundurulursa Kırım, Ukrayna’nın bir parçasıydı ve Ukrayna’nın parçası olarak kalmaya devam ediyor ve edecek. Ve bu toprağın, Rus baskılarından zarar gören ve hayatını kaybeden mağdurların ailelerine tazminat ödenmesi de dahil olmak üzere Rusya’nın işgalden kaynaklanan verdiği tüm zararların tazmin edilerek Ukrayna egemenliği altına geri alınması gerekiyor. Ukrayna topraklarını ve vatandaşlarını; vermeye, hediye etmeye, kiralamaya hazır değiliz. Bu müzakere edilemez ve kabul edilemez! Tutumumuz kararlı ve tavizsiz. Donbas’taki durumun yatıştırılması ile ilgili yapılacak hiçbir müzakere, Kırım ve işgal edilen Kırım’da kalmak zorunda kalan Ukrayna vatandaşları pahasına yapılamaz.

Genel olarak, Ukrayna bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü konusu, herhangi bir uluslararası müzakerenin veya anlaşmanın konusu olamaz. Bu demek ki, Kırım’ın Donbas’taki barış karşılığında değiş tokuş edilmesinden hiçbir koşulda bahsedilemez. Bizim defalarca vurguladığımız gibi, Kırım ve Donetsk ile Lugansk bölgeleri özgür ve bağımsız Ukrayna’ya bağlı kalsalardı bu topraklar şimdiden, Rusya Federasyonu yönetimi altında elde edebilecekleri yetki ve özgürlüklerden daha çok olanaklara sahip olurlardı.

Tabii ki, Rusya ile olan çatışmanın askeri yollarla çözülmesi hem Ukrayna ulusal çıkarları açısından, hem de Batılı müttefiklerimizin açısından kabul edilemez. Bu demek ki, resmi temsilcilerimiz Rusya Federasyonu yönetimiyle görüşmek zorunda kalacaklar. Fakat bu görüşmeler, Ukrayna’nın Batılı müttefiklerinin katılımıyla gerçekleştirilmeli ayrıca görüşmeler hiçbir şart altında ülkemizin işgal altındaki topraklarında yapılamaz.

İşgalci yönetim altında zarar gören vatandaşlarımızla iletişimi sürdürmeliyiz. Fakat bu iletişim sadece kültür, bilgi ve insani nitelik taşımalı. Rusya Federasyonu’nun şu an Donbas ve Kırım’da yaptıklarına bakılırsa geçici olarak işgal edilen topraklardan ekonomik ablukanın kaldırılması konusunun görüşülmesi söz konusu olamaz.

Dolayısıyla biz Donbas, Kırım ve ya Azak Denizi konuları bölmeyeceğiz ve bu konuları ayrı ayrı incelemeyeceğiz. Fakat Kırım Tatar halkının tarihi ve geçmişte Stalin zulmünden, şimdi ise Putin zulmünden gördüğü zarar, onların bağımsız Ukrayna devletinin kurulması ve gelişimine sağladıkları katkı; Kırım’ın serbest bırakılmasından sonra Kırım Tatarları için ayrı bir ulusal gelişim ve rol perspektifini önermek için koşulsuz bir temel oluşturuyor. Bize göre; bu rol ve perspektif, boş sözlere dayanmamalı. Kırım Tatar halkının devlet ile Batılı ortaklar tarafından garantili ve net destek planı elde etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eminiz ki, Kırım Tatarları bağımsız Ukrayna ile birlikte özgür yaşamın net perspektifine sahip olacaklar.”

Daha önce, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Cumhurbaşkanı adayı Vladimir Zelenskiy’e seslenerek ona işgal altındaki Kırım hakkında 5 soru yöneltmişti.