Zelenskiy, Kırımlı ve Donbaslı öğrencileri genel üniversite sınavından muaf tutmayı teklif etti

22 Haziran 2020, 19:29

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, işgal altındaki Kırım ve Donbas’ta yaşayan çocuklar için Ukrayna’daki yükseköğretim kuruluşlarına başvuru sürecini basitleştirmeyi teklif etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Zelenskiy’in işgal altındaki Kırım ve Donetsk bölgelerindeki liselerden mezun olan çocukların, Ukrayna genelinde düzenlenen Bağımsız Değerlendirme Sınavına (VNO) girmeden ülkedeki herhangi yükseköğretim kurumuna başvuru yapabilme imkanını tanıyan yasa tasarısının hazırlamasını istedi.

SINIRLAMA OLMADAN BAŞVURU YAPILABİLECEK

Açıklamada, “Değişiklikler, işgal altındaki topraklarda yaşayan çocukların Ukrayna’nın yükseköğretim kurumlarına Bağımsız Değerlendirme Sınavına (VNO) girmeden ve bir sınırlama olmadan ülkedeki tüm yükseköğretim kurumlarına başvurabilmesini öngörecek.” denildi.

KIRIMLI VE DONBASLI ÖĞRENCİLER İÇİN KOLAYLIK

Ukrayna’da Haziran 2015’ten itibaren, Rus işgali altında bulunan Kırım ve Donbas bölgelerinde ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının, kolaylaştırılmış prosedürle üniversiteye girebilmeleri için ülke genelinde 35 eğitim merkezi faaliyete başladı.

Eğitim merkezleri Dnipro, Lviv, Kiev, Harkiv, Herson kentleri ile Zaporijjya, Odesa ve Nikolayev bölgelerindeki farklı yükseköğretim kurumları çerçevesinde faaliyet gösteriyor. Yani Kırımlı ve Donbaslı lise öğrencileri sadece ilgili merkezlerin bulunduğu üniversitelere başvurabiliyor.

Devlet bursu alarak eğitim görmek üzere üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin söz konusu merkezlerden birine başvuru yaparak dilekçe doldurması, ayrıca Ukrayna dili ve Ukrayna tarihi olmak üzere iki sınavdan geçmesi gerekiyor.


Kırımlı çocuklar
Ukrayna
Üniversite
Bunlara da bakın: