Zelenskiy: Kırım ve Donbas’ın Ukrayna’ya ait olduğunu usanmadan tekrar edeceğiz

Haberler
Feride Useinova
03 Temmuz 2019, 14:30
Feride Useinova
03 Temmuz 2019, 14:30

Kanada’nın Toronto kentinde Ukrayna’daki reformlarla ilgili konferansta konuşma yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rus yanlısı teröristlerin bulunduğu Donbas ve işgal altındaki Kırım konularına değinmeden Ukrayna’nın gelişimi hakkında konuşmanın mümkün olmadığını söyledi.

Zelenskiy, “Topraklarımızın, esirlerimizin geri dönmesi ve barışın gelmesi en önemli hususlardır. Bunlar, vatandaşına yönelik çalışan bir devletin ilk yapması gereken şeylerdir. Burada sizin desteğiniz çok önemli” diye kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Ukrayna’nın karşısında iki büyük çağrı olduğunu söyledi. İlkinin ekonomik çağrı olduğunu söyleyen Zelenskiy, yapılan ön değerlendirmelere göre Donbas’ın yenilenmesi için 10 milyar euro’dan fazla paraya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Zelenskiy konuyla ilgili olarak, “2019’un sonbaharında Mariupol’de konu ile ilgili yapılacak foruma Donbas’ın altyapı ve insani projelerine yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıları davet edeceğiz” dedi.

İkinci çağrının ise enformasyon alanında olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı, Ukrayna’nın sadece topraklarını değil insanlarını da geri kazanmasının altını çizdi.

“KIRIM’IN GERİ DÖNMESİ VE DONBAS’A BARIŞIN GELMESİ HEM AVRUPA HEM DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ”

Ukrayna Cumhurbaşkanı konuyla ilgili olarak, “Ukrayna ile bağları kopmamalı, onlar bizim vatandaşlarımız. Bugün onlar korkuyor. Onların Ukrayna pasaportları var, onlara önce sözde Lugansk ve Donbas Halk Cumhuriyetlerinin pasaportları, şimdi de Rus pasaportları dağıtılıyor. Korkuyorlar, çünkü “biz kimiz?” sorusuna cevap vermeleri konusunda engelleniyorlar. Onlar Ukraynalılar. Hangi dilde konuşsalar konuşsunlar. Onların geri dönmelerini istiyorsak ülke olarak bunu anlamamız lazım. Bizler Kırım ve Donbas’ın Ukrayna’ya ait olduğunu usanmadan tekrar edeceğiz” diye kaydetti.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Donbas ve Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu Rusya’nın yönetiminin de bunu anlaması gerektiğini söyleyerek, “Bütün dünya bunu yüksek sesle tekrar etmeli. Buna, sadece Ukrayna’nın değil sizin de ihtiyacınız var. Çünkü Kırım’ın geri dönmesi ve Donbas’a barışın gelmesi hem Avrupa, hem dünya için önemli. Bir sonraki sefer yaptırım konusunu tartışırken bunu aklınızda tutun” dedi.