Zelenskiy: Kırım'ın savaş yoluyla hızlı ve kolayca geri alınacağını düşünmek bir hatadır

Haberler
Anife Bilal
30 Ekim 2019, 15:30
Anife Bilal
30 Ekim 2019, 15:30

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rus işgali altındaki Kırım’ın “askeri yolla kolay ve hızlı” bir şekilde geri alınabileceğini düşünmenin hata olduğunu ifade etti.

Mariupol’de düzenlenen Birlik Forumunda konuşan Zelenskiy, “Savaşın beş yılından sonra nihayet Donbas ve hatırlatıyorum, Kırım’ın güvenli (şekilde) yeniden entegrasyonu stratejisinin oluşturulması gerekiyor.” dedi.

ZELENSKİY: DOĞRU YOLU BULMAK İÇİN ULUSAL DİYALOG BAŞLATILMALI

Cumhurbaşkanı ilgili stratejinin biri şeffaflık ve alenilik olan dört zorunlu bileşenden oluşması gerektiğini belirtirken, “Devlet hem attığı adımları açıklamalı, hem de toplumla birlikte doğru yolu bulmak için geniş ulusal diyalog başlatmalı.” dedi.

Zelenskiy’e göre stratejinin ikinci bileşeni devletin sürdüreceği sistematik enformasyon politikası olmalı.

ZELENSKİY: DONBAS VE KIRIM’IN YENİDEN ENTEGRASYONUNA YÖNELİK YAKLAŞIM DENGELİ VE PRATİK OLMALI

Üçüncü bileşenin ise gerçekçilik olması gerektiğini ifade eden Zelenskiy, “Kırım’ı hızlı ve kolay bir şekilde askeri yolla alabileceğimizi düşünmek bir hatadır. İşgal edilen Donbas’ta yaşayan insanların bir günde Ukraince konuşmaya başlamayacağını anlamalıyız. Kendimizi kandırmamalıyız.” diye konuştu.

Donbas ve Kırım’ın yeniden entegrasyon konusuna yönelik yaklaşımın dengeli ve pragmatik olması gerektiğini kaydeden Zelenskiy, “Dördüncü bileşen uygulamadır. Yani devletin stratejileri uygulama becerisi.” dedi.