Zelenskiy: Kırım'ı işgalden kurtarma stratejisi oluşturulmalı

03 Ekim 2019, 10:15

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Kırım’ın işgalden kurtarılma stratejisinin bir an evvel hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Yasal Reform Komisyonu toplantısında konuşan Zelenskiy, “Bunlar çok zor konular; Kırım’ı ve ülkenin doğu bölgelerini geri kontrol altına aldığımız zaman insanların hayatı nasıl olacak, cezalandırma prensipleri ve formları, bazı durumlarda ise işgalci yönetimle iş birliği yaptıkları için cezadan muaf tutulmaları.” diye konuştu.

Bilindiği üzere, 1 Ekim 2019 tarihinde Minsk’teki Üçlü Temas Grubu toplantısında Ukrayna heyetinin “Steinmeier formülü” metni üzerinde anlaşmaya vardığı bildirmişti.

DONBAS İÇİN “STEİNMEİER FORMÜLÜ”

Dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, 2015 yılı sonunda Minsk anlaşmalarını uygulamak için bir çözüm önerdi. Steinmeier Formülü, Minsk Anlaşmalarının bir dizi maddesinin paralel bir şekilde yerine getirilmesini öngörüyor. Söz konusu “formüle” göre; Ukrayna’nın ilk önce Donbas’taki seçimlerle ilgili yasayı yürürlüğe sokması ve ancak bundan sonra tarafların askeri güçlerini geri çekmeye başlaması gerekiyor. Daha sonraki adım ise, Donbas’ta seçimlerin düzenlenmesi olacak. Seçimler, AGİT taraftan da kabul edildikten sonra Ukrayna’nın Donbas’a özel statü vermesi, daha sonra da yasa dışı silahlı güçlerin bölgeden tamamen çekilmesiyle ilgili maddenin yerine getirilip bölgenin Ukrayna’nın kontrolü altına dönmesi öngörülüyor.

Kremlin yönetimi, “formülün” kabul edilmesi konusunda uzun süredir ısrar ediyordu. Rusya, bu şart yerine getirilmeden Volodımır Zelenskiy ile Vladimir Putin’in Normandiya Formatı çerçevesinde görüşmesinin mümkün olamayacağını ileri sürüyordu.

UKRAYNA’NIN TUTUMU

Ukrayna ise, ilk önce Donbas bölgesindeki Rus-Ukrayna sınırının Ukrayna kontrolü altına alınması gerektiğini ancak bundan sonra seçimlerin düzenlenebileceğini savunuyor.

Kırım'ın işgali
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: