Zelenskiy: Japonya'nın Ukrayna'ya verdiği destekten müteşekkiriz

21 Ekim 2019, 12:25

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Japonya’ya geçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Japonya Başbakanı Şinzō Abe ile görüştü. Zelenskiy, Japonya’nın Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı teşekkürlerini bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi basın merkezinin aktardığına göre; Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Başbakan Abe’ye, Japonya’nın Ukrayna’ya verdiği destekten ve Kırım’ın yasa dışı işgaline karşı çıkmasından dolayı teşekkürlerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Zelenskiy ayrıca, Rusya’ya karşı yaptırımlara verilen destekten dolayı da Japonya yönetimine şükranlarını sundu.

ZELENSKİY’DEN JAPONYA’NIN UKRAYNA’YA YAPTIĞI YATIRIM HAMLELERİNE VURGU

Taraflar, görüşme kapsamında, Japonya’nın Ukrayna’nın altyapısının geliştirilmesine yönelik yatırımları müzakere etti. Zelenskiy, Japonya’nın 2014 yılından bu yana 1,8 milyar dolara ulaşan finansal yardımlarını da hatırlattı. Görüşmeyle ilgili konuşan Zelenskiy şunları söyledi:

“Japonya’nın desteğiyle altyapı projelerinin uygulanmasına devam etmek istiyoruz. Bortniçeskiy havalandırma istasyonunun modernizasyonu için yaklaşık 1 milyar dolarlık kredi için Japonya’ya özellikle minnettarız. Çalışmaların gelecek yılın başlarında başlayacağını umuyoruz”

Ukrayna Devlet Başkanı 1 Ocak 2018’den itibaren Ukrayna vatandaşlarına yönelik vize rejiminin kolaylaşması için de şükranlarını bildirirken; Tokyo’daki 2020 Olimpiyat Oyunları arefesinde Ukraynalılar için vizesiz bir rejim getirilmesi konusunu da gündeme getirdi.

Japonya Başbakanı Şinzō Abe, Ukrayna’da yapılan reformları değerlendirdi ve Japonya’nın Ukrayna’da olumlu değişiklikler getirme konusunda destek vermeye devam edeceğine dair güvence verdi.

japonya
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: