Zelenskiy, Japon İmparatoru'nun taht törenine katıldı

22 Ekim 2019, 13:12

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve eşi Olena Zelenska, 126. Japon İmparatoru olarak tahta çıkan Naruhito’nun İmparatorluk Sarayı’nda düzenlenen geleneksel törene katıldı.

Törene davet edilen ülkeler arasında olan Ukrayna’dan Japon imparatorluk törenine ilk katılan Cumhurbaşkanı da Zelenskiy oldu. En son Japon İmparatorun tahta çıkış töreni 30 yıl önce düzenlendiği için, Ukrayna’dan törene daha önce bir devlet başkanı katılmamıştı.

Zelenskiy “Bu törene katılmak benim için büyük bir onurdur. Modern bir ülke olan Japonya’da bu geleneksel törenin düzenlenmesi, aynı devlette hem geleneklere saygı hem insanların hayatını kolaylaştıracak son teknolojilerinin kullanılmasının bir örneğidir” dedi.

126. JAPON İMPARATORU NARUHİTO

Başkent Tokyo, bugün hayli geleneksel bir törene sahne oldu. 126. Japon İmparatoru olan Naruhito, 190 ülke temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen geleneksel bir törenle tahta çıktı. Japonya saray geleneklerinde imparatorluk tahtına “takamikura” deniliyor. Bu kelime, Türkçe’de kasımpatı anlamına geliyor.

190 ülke ve uluslararası kuruluştan 2 bine yakın kişinin katıldığı törende, 59 yaşındaki Naruhito “Anayasaya göre hareket edeceğime, devletin ve Japon halkının birliğinin sembolü olarak sorumluluklarımı yerine getireceğime söz veriyorum.” dedi.

TÜRKİYE’DEN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY KATILDI

Japonya’nın yeni imparatoru ayrıca, tahta çıkma töreni öncesinde bazı tapınakları ziyaret etti. Başbakan Abe Şinzo da Naruhito’ya tahta çıkışında tebriklerini sundu. Tahta çıkma törenine Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.

Naruhito, babasının sağlığını gerekçe göstererek 30 Nisan’da ayrıldığı 30 yıllık imparatorluk makamını, 1 Mayıs itibarı ile teslim almıştı.

Bunlara da bakın: