Zelenskıy: İşgalciler, 2 milyon Ukraynalıyı zorla Rusya'ya götürdü

Güncel
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 19:56
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 19:56

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus güçlerinin 2 milyon Ukraynalıyı Rusya’ya zorla götürdüğünü söyledi. İşgal altındaki topraklarda on binlerce kişinin filtreleme kamplarında tutulduğunu belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 13 Temmuz 2022 tarihinde Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen Asya Liderlik Konferansı’na hitaben yaptığı video konuşmasında 2 milyon Ukraynalının Rusya’ya zorla götürüldüğünü söyledi.

Zelenskıy konuşmasında “Şu sayıyı hayal edin – iki milyon insan. Bu kadar insanımız şimdiden Rusya’ya götürüldü. Birkaç yüz bini çocuk… Şu anda kimse kesin sayıları söylemeyecek – tüm bu sınır dışı edilen insanlar iletişim araçlarından yoksun, kimlikleri ellerinden alındı, korkutuldular ve Rusya’nın uzak bölgelerine götürüldüler, böylece evlerine, anavatanlarına dönmeleri daha da imkansız hale geliyor” dedi.

RUSYA, İŞGAL TOPRAKLARDA FİLTİRLEME KAMPLARI KURDU

Zelenskıy ayrıca Rusya’nın işgal altındaki topraklarda Ukraynalıları zorla tuttuğu filtreleme kampları oluşturduğunu vurguladı.

Kamplarda on binlerce kişinin tutulduğunu söyleyen Zelenskıy, “Orada genç kadınlar kayboluyor. Onlara ne olduğunu anladığınıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.